
Ustawa o OZE, która nie dawno weszła w życie niemal całkowicie pomija kwestię ciepła. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wraz ze Stowarzyszeniem Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) oraz Instytutem Energetyki Odnawialnej (IEO) rozpoczęły prace nad "Krajowym Planem Rozwoju Domowych Instalacji do Wytwarzania Ciepła z OZE do 2030 roku", który ma wypełnić tę lukę.
Odnawialne źródła energii są realną alternatywą dla spalania najgorszej jakości paliw w kotłach grzewczych i dla poprawy jakości życia mieszkańców. Warto podkreślić, że ciepło stanowi 58% zużytej energii finalnej w Polsce (energia elektryczna stanowi zaledwie 20%). W budynkach mieszkalnych koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej przekraczają 80% całkowitych kosztów zużycia energii.
Produkcja ciepła z OZE w systemach rozproszonych ma ogromny potencjał ekologiczny. Potrzebne jest jednak prawo, która zdoła go uwolnić, czyli system wsparcia i promocji produkcji "zielonego" ciepła.
PORT PC, SPIUG i IEO podjęły działania na rzecz przygotowania ustawy o cieple z OZE oraz zwróciły uwagę na konieczność opracowania szerszej analizy, wykazującej niezbędność podjęcia szerokich działań rządu i samorządów w tym zakresie. Efektem ma być stworzenie „Krajowego Planu Rozwoju Domowych Instalacji do Wytwarzania Ciepła z OZE do 2030 roku", który, angażując wiodących przedstawicieli branży ciepła rozproszonego i organizacje partnerskie, pokazałby również korzystny wpływ promocji ciepła z OZE realizację celów nowej polityki energetycznej do 2030 i 2050 roku oraz urealniłoby rządowy Krajowy Plan Działania w zakresie OZE do 2020 roku.
Analiza zostanie opracowana przez konsorcjum na czele z Instytutem Energetyki Odnawialnej (IEO), a jej publiczna prezentacja zaplanowana jest na jesień 2015 roku. Następnie, w raz z koncesją rozwiązań prawnych i ekonomicznych, zostanie przekazana do Rządu i Parlamentu. Zainteresowane firmy, stowarzyszenia branżowe i organizacje mogą przystąpić do projektu w charakterze partnera.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
-
-