Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-12-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-12-23
Portugalia przechodzi na energię wiatrową i słoneczną
Portugalia przechodzi na energię wiatrową i słoneczną
Portugalia przechodzi na energię wiatrową i słoneczną
Portugalia zwiększa produkcję energii wiatrowej, słonecznej i pochodzącej z fal morskich, aby ograniczyć (aktualnie bardzo dużą) zależność od ropy naftowej pochodzącej z importu. Jednocześnie przechodząc na energetykę alternatywną redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Pierwsza na świecie komercyjna elektrownia produkująca energię z fal morskich zostanie uruchomiona na północnym wybrzeżu kraju w już w 2006 roku. Również w 2006 roku rozpoczną się prace nad największą na świecie elektrownią słoneczną, zlokalizowaną na słonecznym południu kraju. Jednak większość z 2,5 miliarda euro prywatnych i państwowych funduszy, przeznaczonych m.in. przez premiera Portugalii Jose Socrates’a na projekty związane z energią odnawialną, będzie skierowana na rozwój energii wiatrowej. Jak widać priorytetem rządu portugalskiego jest więc zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w procesie produkcji energii elektrycznej. Obecnie wynosi on ok. 30%, władze Portugalii dążą do uzyskania 39%, co będzie zgodne z wymogami międzynarodowego protokołu z Kioto.

Elektrownia czerpiąca energię z fal morskich zostanie umiejscowiona nad Atlantykiem, około 5 km od miejscowości Povoa de Varzim. Jej moc w 2006 roku wyniesie 2,25 MW, co pozwoli na zaopatrzenie w elektryczność ok. 1500 gospodarstw. Elektrownia będzie wyposażona w trzy generatory dostarczone przez szkocką firmę Ocean Power Delivery. Kontrakt opiewa na sumę 8 milionów euro, udziałowcem zostało konsorcjum złożone z portugalskich firm.

Generatory wyglądają jak potężne pływające boje. W wyniku poruszania się wraz z falami, pompują wodę do silników hydraulicznych, te natomiast napędzają generatory produkujące elektryczność. Jeśli całe przedsięwzięcie się powiedzie, konsorcjum reprezentowane przez grupę Enersis, złoży przed końcem 2006 roku zamówienie na dodatkowe 30 generatorów (Pelamis P-750).

Władze Portugalii dążą do uzyskania w 2010 roku ok. 50 MW mocy z elektrowni falowych. Eksperci przewidują jednak, że moc elektrowni może być dużo większa ze względu na dużą głębokość przybrzeżnych obszarów, które generują silne fale. Według Wave Energy Centre, elektrownie falowe mogą dostarczyć dziesięciomilionowej Portugalii ok. 20% całkowitej energii zużywanej w kraju.

W październiku 2005 roku rząd Portugalii przyznał również subwencję na budowę elektrowni słonecznej w pobliżu miejscowości Moura w prowincji Alentejo. Jest to mało zamieszkany, pagórkowaty region, zaliczany do najcieplejszych w Europie. Minister Finansów Manuel Pinho deklaruje, że jest to projekt innowacyjny. Elektrownia będzie wyposażona w 350 tyś. płytek słonecznych rozmieszczonych na 114 hektarach, a jej moc produkcyjna wyniesie 62 MW. W ten sposób prąd popłynie do 21 tysięcy domów. Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na ok. 250 milionów euro. Obecnie największą na świecie elektrownię słoneczną posiadają Niemcy, jej moc produkcyjna wynosi jednak zaledwie 1/6 mocy, którą wygeneruje elektrownia w Moura.

Założenia rządu Portugalii przewidują około 2010 roku produkcję 150 MW energii słonecznej. W tym samym czasie moc energii wiatrowej ma wynieść 3750 MW. Dodatkowo, we wrześniu Lizbona ogłosiła międzynarodowy przetarg na powstanie 3 dużych parków wiatrowych. Każdy z nich ma docelowo osiągnąć moc odpowiednio 1000, 500 i 200 MW. Energia zostanie rozprowadzona pomiędzy małe firmy produkcyjne. Według European Wind Energy Association w przyszłym roku, Portugalia zużyje najwięcej energii wiatrowej spośród wszystkich krajów europejskich.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gulf Times
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także