Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-05-12 | Ostatnia aktualizacja: 2011-05-12
Poproszę 15 kWh czyli o pojazdach elektrycznych w Katowicach

Poproszę 15 kWh czyli o pojazdach elektrycznych w Katowicach
URE uczestniczy w pracach projektu: Elektryczne Pojazdy w Miejskiej Europie - EVUE Sieć Tematyczna - części europejskiego przedsięwzięcia URBACT II. Z tematem infrastruktury energetycznej dla transportu miejskiego Prezes URE zapoznaje się przynajmniej od 2008 r., tj. od początku debaty na temat smart metering i smart grids. To technologie smart w energetyce mogą pozwolić na zbudowanie i rozwój e - mobility, elektrycznej mobilności.
O tym robić, by elektryczny transport w miastach Europy stał się zjawiskiem powszechnym, rozmawiali uczestnicy Expert Seminar w Katowicach. O przyszłości EV (pojazdów elektrycznych) w Europie debatowali uczestnicy projektu oraz partnerzy interesujący się tematyką elektrycznego transportu. W seminarium brali udział także przedstawiciele branży elektrycznych pojazdów, lidera projektu - Westminster City Council oraz partnerzy z: Portugalii, Hiszpanii, Niemiec i Polski.
Warto stawiać na EV
Skalę wzrostu rynku EV łatwo zaobserwować na prezentacji ALVA Technologies. Suma skumulowanej wartości rozwoju rynku w latach 2010 - 2015, szacowana jest na ok. 6,5 miliarda dolarów. Oceniając perspektywy EV w Polsce, analitycy z ALVA Technologies, informują o konieczności zaangażowania państwa w rozwój infrastruktury (koordynacja, wsparcie na szczeblu rządowym), zwracają uwagę na brak środków na inwestycje w Polsce oraz brak istniejących ram prawnych, ograniczenia w sprzedaży i produkcji EV. Atutem Polski są: zainteresowanie technologią ze strony samorządów oraz inicjatywy prowadzone przez sektor prywatny.
W Londynie powstanie 25 000 punktów ładowania
Eksperci z miast partnerskich przekazali swoje doświadczenia, co ważne z perspektywy polskich władz lokalnych, planujących wprowadzenie rozwiązań EV. Europejscy partnerzy w rozwoju e-mobilności przedstawili korzyści dla środowiska naturalnego a mianowicie: zredukowanie zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenie poziomu hałasu. Ważnym elementem wspomagającym rozwój e-mobilności są smart grids - inteligentne sieci elektroenergetyczne. W Lizbonie, Frankfurcie nad Menem, Madrycie oraz Londynie powstaje coraz więcej punktów ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowanych przede wszystkim w przestrzeni publicznej - na parkingach i przy ulicach. W samym Londynie do 2015 r. powstanie ok. 25 000 punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
Istotne dla polskich uczestników Expert Seminar były wskazówki jak władze lokalne w Europie promują e-mobility. Europejskie miasta stosują wiele zachęt dla posiadaczy pojazdów EV np. w postaci specjalnej karty uprawniającej do darmowego korzystania z punktów ładowania energii (Londyn), zwolnienia z opłat za wjazd do centrów miast, ulgi podatkowe (Madryt). W części warsztatowej uczestnicy Expert Seminar opracowywali pakiet rozwiązań sprzyjających rozwojowi e-mobilności w Katowicach.
Elektryczna flota w Katowicach
Po zakończeniu seminarium uczestnicy mogli się przekonać jak wygląda jazda elektrycznym samochodem czy elektrycznym rowerem. Z floty elektrycznych pojazdów można było skorzystać przed Halą Widowiskowo-Sportową „Spodek”.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- URE

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-