Gmina Wrocław ogłosiła nabór wniosków o udzielanie dotacji w ramach programu KAWKA I i II na: likwidację pieców węglowych i ich wymianę na instalacje gazowe, elektryczne czy solary. Wrocławianie rezygnując z ogrzewania węglem mogą również uzyskać dofinansowanie na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dopłaty dla mieszkańców są możliwe dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
- Ze stolicy Dolnego Śląska dzięki realizacji KAWKI I i II do końca roku 2018 zniknie w sumie około dwa tysiące pieców opalanych węglem – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
We Wrocławiu i w regionie mimo wielu proekologicznych inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu. Dużym problemem jest emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych i domowych pieców. Powoduje ona smog, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddychania czy nowotworów.
Dotację w aktualnym naborze mogą pozyskać osoby fizyczne będące właścicielami lub posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym, położonych w granicach administracyjnych Wrocławia. W tym roku likwidację pieców węglowych przeznaczono łącznie ponad 12,5 mln złotych, w tym ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW we Wrocławiu ponad 11 mln złotych. Wnioski można składać do 30.09.2016 r. w sekretariacie Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia, ul. Wojciecha Bogusławskiego 8,10, Wrocław (pok. 403) lub przesłać na ten adres pocztą.
Łączna wartość zaplanowanego wsparcia finansowego NFOŚiGW oraz WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach KAWKI I i II w naszym regionie to 65,6 mln zł (w tym Wrocław 44 mln złotych). Program KAWKA jest realizowany przez gminy: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Szczawno-Zdrój, Nowa Ruda i Świdnica. W wyniku realizacji I i II edycji programu na Dolnym Śląsku zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o 7,5 tysiąca ton w ciągu roku.
Do powietrza trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 56 ton i PM2,5 o 53 ton w ciągu roku. W październiku ubiegłego roku został ogłoszony nabór na III edycję KAWKI. Przystąpiły do niej gminy: Wrocław, Legnica, Dzierżoniów i Nowa Ruda. Łącznie gminy zawnioskowały o kwotę ponad 15,4 mln złotych.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- WFOŚiGW Wrocław

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
-