Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-07-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-07-31
Polskie przedsiębiorstwa ruszyły po dotacje na wiatraki i kolektory słoneczne
Polskie przedsiębiorstwa ruszyły po dotacje na wiatraki i kolektory słoneczne
Polskie przedsiębiorstwa ruszyły po dotacje na wiatraki i kolektory słoneczne
UE nakazuje Polsce podwoić w ciągu 10 lat ilość zielonej energii, aby móc zrealizować te normy, trzeba wybudować do 2020 r. kilkudziesiąt tysięcy farm wiatrowych, elektrowni wodnych, biogazowni, kolektorów słonecznych oraz ciepłowni geotermalnych. Całość będzie ksoztować 60 mld zł. Do 2013 roku jest do wykorzystania ponad 7 mld euro.

Banki i fundusze finansujące biogazownie oczekują od inwestorów, że partnerem w realizacji projektu będą uznani dostawcy technologii mający na swoim koncie wykonane instalacje. Polacy mają świetne pomysły i projekty, ale żadnych realizacji – mówi Wojciech Kurdziel, prezes Polskich Biogazowni, które na południu kraju budują trzy obiekty. Do każdego technologie dostarczają firmy niemieckie. W Polsce działa teraz 7 biogazowni, a w planie jest 200 następnych. Zdaniem Krzysztofa Żmijewskiego, sekretarza generalnego Społecznej Rady Konsultacyjnej Narodowego Programu Redukcji Emisji, największą przeszkodą w rozwoju polskich dostawców biogazowni jest dominacja na rynku firm z Niemiec i Danii. – W efekcie cena wyprodukowania 1 MW została sztucznie wywindowana do 3 mln euro. Jego zdaniem powinna być co najmniej o połowę niższa.

Polskie firmy największą szansę na zarobek mają przy okazji budowy farm wiatrowych. Nawet połowa pieniędzy potrzebnych do budowy wiatraków może trafić do kieszeni polskich przedsiębiorców – mówi Krzysztof Żmijewski.

Firmy chcą wybudować wiatraki o łącznej mocy 13,7 tys. MW. To blisko połowa wszystkich planowanych w Polsce inwestycji energetycznych. Polskie firmy doskonale jak na razie wykonują fundamenty i maszty, reszta – turbiny i wielkie śmigła – dostarczają zachodni producenci. Jednak powoli na ten rynek wchodzą Polacy, w tym roku plany rozpoczęcia produkcji śmigieł i wież w Stoczni Gdańsk zapowiedziała spółka Gdańsk Shipyard Group.


(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazetaprawna.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także