Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-05-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-05-04
Polskie firmy chcą inwestować w recykling
Jedną z form recyklingu w polskich firmach jest sortowanie odpadów
Jedną z form recyklingu w polskich firmach jest sortowanie odpadów

Jak mówi Piotr Bruździak z firmy Stena Recycling, gospodarka odpadami to już normalność wśród polskich firm. Jedna trzecia średnich i dużych przedsiębiorstw prowadzi politykę „zero odpadów na składowiska", a 77% jest skłonnych tak zmienić swoją działalność, by zwiększyć poziom recyklingu. Co więcej, są one gotowe rozważyć poniesienie związanych z tym dodatkowych kosztów. Dane te pochodzą z badania zrealizowanego przez PBS na zlecenie Stena Recycling.

Rozumienie procesu odpowiedzialnego gospodarowania odpadami jest nieco odmienne w średnich i dużych firmach. Pracownicy średniej wielkości przedsiębiorstw najczęściej wskazywali, że polega ono na ograniczaniu ilości powstających podczas produkcji odpadów (45%), w dalszej kolejności na właściwym ich sortowaniu (30%) oraz zwiększaniu ilości odpadów poddawanych recyklingowi lub odzyskowi (17%).

W dużych przedsiębiorstwach najistotniejsze okazały się sortowanie (42%) oraz zwiększenie ilości odpadów poddawanych recyklingowi lub odzyskowi (30%). Ograniczenie ilości odpadów uplasowało się na ostatnim miejscu, razem z redukcją emisji dwutlenku węgla.

"Politykę „zero odpadów na składowiska" - mówi Bruździak - już dziś prowadzi 30% firm średnich i 38% dużych. Jeśli spojrzymy na to, jakie są wytyczne UE, to zobaczymy, że do 2025 roku w zasadzie wszystkie odpady, które nadają się do recyklingu, w ogóle nie będą trafiały na składowiska. UE dąży również do tego, by do 2030 roku składowiska w ogóle przestały istnieć. Zrównoważone gospodarowanie odpadami zyskuje w UE na znaczeniu, rosną wymagania środowiskowe oraz świadomość ekologiczna. Mamy do czynienia z takimi zjawiskami, jak gospodarowanie w obiegu zamkniętym czy projektowanie dla recyklingu. To wszystko powoduje, że takie zmiany postępują również w Polsce."

Na decyzję o optymalizacji procesu gospodarowania odpadami w średnich przedsiębiorstwach szczególny wpływ miały wymogi ustawodawcze oraz względy środowiskowe - obydwa czynniki otrzymały prawie po jednej trzeciej głosów. W przypadku dużych firm najważniejsze okazały się natomiast względy środowiskowe (54%), prawne zostały wskazane tylko przez 14% podmiotów. Prawdopodobnie wynika to z tego, że duże spółki częściej korzystają z usług firm zewnętrznych specjalizujących się w wykonywaniu zleceń środowiskowych, raportowaniu środowiskowym czy doradztwie w zakresie rozwiązań technologiczno-logistycznych.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
bankier.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także