Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-09-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-09-18
Polskie badania nad ogniwami słonecznymi nowej generacji
Polskie badania nad ogniwami słonecznymi nowej generacji
Polskie badania nad ogniwami słonecznymi nowej generacji
Jak informuje PAP w serwisie Nauka w Polsce, Polacy prowadzą badania nad ogniwami słonecznymi nowej, trzeciej już generacji. Mają one charakteryzować się znacznie lepszą wydajnością niż urządzenia powszechnie dziś stosowane. Podobne badania prowadzą ośrodki naukowe na całym świecie. Ponieważ opracowywane ogniwa mogą wspomóc walkę z globalnym ociepleniem, badania popiera także Unia Europejska.

Do budowy ogniw polscy badacze chcą wykorzystać polimery elektroprzewodzące. Są to związki organiczne, które w swojej strukturze posiadają sprzężony układ wiązań podwójnych. Możliwe jest wytworzenie z nich cienkich warstw przewodzących, które mają zastosowanie w ogniwach słonecznych jako elementy odbierające ładunki dodatnie. Poza tym można je wykorzystać w produkcji tekstyliów (zapobiegając elektryzowaniu się materiałów), elektronice (obwody drukowane), optoelektronice (diody OLED) czy budowie czujników.

Polimer ma być osadzony na warstwie ditlenku tytanu TiO2, a ta z kolei na szkle przewodzącym, np. ITO. Taki układ jest w stanie wykorzystać promieniowanie słoneczne znacznie lepiej niż współczesne ogniwa krzemowe.

Zasadniczą kwestią przy projektowaniu ogniw nowej generacji jest możliwość i łatwość wprowadzenia ich do masowej produkcji. Pomimo, że badania nad alternatywą dla ogniw krzemowych prowadzone są równolegle w wielu ośrodkach badawczych, Polacy nie są w tym wyścigu bez szans. Jak twierdzą sami naukowcy, ich przewagą są nieco inne pomysły niż w przypadku kolegów z zagranicy.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP Nauka w Polsce
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także