Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-09-18 | Ostatnia aktualizacja: 2009-09-18
Polskie badania nad ogniwami słonecznymi nowej generacji

Polskie badania nad ogniwami słonecznymi nowej generacji
Do budowy ogniw polscy badacze chcą wykorzystać polimery elektroprzewodzące. Są to związki organiczne, które w swojej strukturze posiadają sprzężony układ wiązań podwójnych. Możliwe jest wytworzenie z nich cienkich warstw przewodzących, które mają zastosowanie w ogniwach słonecznych jako elementy odbierające ładunki dodatnie. Poza tym można je wykorzystać w produkcji tekstyliów (zapobiegając elektryzowaniu się materiałów), elektronice (obwody drukowane), optoelektronice (diody OLED) czy budowie czujników.
Polimer ma być osadzony na warstwie ditlenku tytanu TiO2, a ta z kolei na szkle przewodzącym, np. ITO. Taki układ jest w stanie wykorzystać promieniowanie słoneczne znacznie lepiej niż współczesne ogniwa krzemowe.
Zasadniczą kwestią przy projektowaniu ogniw nowej generacji jest możliwość i łatwość wprowadzenia ich do masowej produkcji. Pomimo, że badania nad alternatywą dla ogniw krzemowych prowadzone są równolegle w wielu ośrodkach badawczych, Polacy nie są w tym wyścigu bez szans. Jak twierdzą sami naukowcy, ich przewagą są nieco inne pomysły niż w przypadku kolegów z zagranicy.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP Nauka w Polsce

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polskie produkty i usługi ośrodka badawczego CBRTP mogą zrewolucjonizować rynek
Nakłady na innowacje oraz ich znaczenie w Polsce stale rosną. To one są siłą napędową rozwoju wielu małych i dużych firm oraz zwiększania...
-
Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Profesjonalne oświetlenie ledowe ulic
Oświetlenie publiczne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miejskiej infrastruktury. Pomijając walory estetyczne, jakie wnosi w...
-
-
-
-
-