Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-04-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-04-24
Polska wciąż przeciw większej redukcji CO2
Polska wciąż przeciw większej redukcji CO2

Podczas spotkania ministrów środowiska krajów UE w duńskim Horsens komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard zapowiedziała przyspieszenie raportu o unijnym systemie handlu pozwoleniami na emisję CO2 (ETS) z przyszłego na ten rok i nie wykluczyła propozycji zmian w harmonogramie aukcji.

Przesuwając pewną liczbę pozwoleń przeznaczonych do sprzedaży w latach 2013-2020, KE chce w ten sposób zaradzić niskiej cenie za pozwolenia, która nie zachęca do zielonych inwestycji.

Minister środowiska Marcin Korolec uważa, że na tym etapie jeszcze trudno przesądzić o działaniach KE, przyznał jednak, że prawdopodobnie będą one zmierzać ku ograniczeniu liczby pozwoleń na emisję i podwyższeniu w ten sposób ich ceny. Jego zdaniem, powinny być wykonane analizy wpływu takiego rozwiązania na gospodarkę.

Polskie stanowisko w stosunku do sztucznego podwyższania celów redukcji emisji CO2 i sztucznego podwyższania ceny uprawnień się nie zmieniło. Parlament Europejski zabiega, by zapis o możliwości zmniejszenia liczby pozwoleń na emisję CO2 na unijnym rynku po 2013 r. znalazł się w dyrektywie o efektywności, która może być uzgodniona przez ministrów w czerwcu. Duńska prezydencja uważa, że dyrektywa nie jest właściwym miejscem na taki zapis i sprawa pozwoleń na emisję CO2 powinna być potraktowana oddzielnie.

Jeśli po raporcie o ETS, KE zaproponuje zmiany w harmonogramie aukcji pozwoleń na emisję CO2, do ich wprowadzenia wystarczy przegłosowanie decyzji przez komitet ds. zmian klimatycznych złożony z ekspertów z krajów UE.

 

 

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
tvpparlament.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także