Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-08-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-08-29
Plany budowy największej elektrowni słonecznej na świecie
Plany budowy największej elektrowni słonecznej na świecie
Plany budowy największej elektrowni słonecznej na świecie
Edison International, największy nabywca energii odnawialnej w Stanach Zjednczonych oraz Stirling Energy Systems ogłosiły porozumienie w sprawie budowy stacji przetwarzającej energię słoneczną na energie użyteczną, o łącznej powierzchni 4 500 arów. Stacja byłaby zlokalizowana w Południowej Kalifornii – po zakończeniu jej budowy byłaby to największa na świecie „elektrownia słoneczna”, zdolna wyprodukować tyle energii, ile obecnie produkują wszystkie tego typu instalacje W Stanach Zjednoczonym razem wzięte.

Podpisane porozumienie będzie ważne przez 20 lat, a przedmiotem tego dokumentu jest budowa 500-megawatowej instalacji solarnej, wykorzystującej innowacyjnej technologii naczyniowych koncentratorów słonecznych, opracowanej przez Stirling Energy Systems. Zawarta umowa umożliwia późniejsze unowocześnienie elektrowni tak, aby była ona zdolna produkować 850 MW energii. Początkowo Stirling planuje zbudować 1-megawatową instalację próbną, która posłuży do testów. Konsekwentnie, po zakończeniu badań, firma przystąpi do budowy właściwej elektrowni – szacunkowo ma to trwać cztery lata

Przedstawiciel firmy Stirling, John Bryson powiedział, że w czasach wzrostu cen paliw kopalnianych i dużej świadomości dotyczącej efektu cieplarnianego, projekt jego firmy jest jak najbardziej sensowny – dzięki niemu możliwe będzie dostarczenie „czystej” energii do 278 000 domów, niezależnie od pory roku. Edison International natomiast jest zobowiązane do rozwijania nowych, ekologicznie bezpiecznych technologii energii odnawialnej, które mają zaspokoić rosnące wymagania dotyczące elektryczności.

Pomimo iż technologia koncentratorów Stirling ma już dwudziestoletnią historię, to dopiero teraz doczekała się w pełni komercyjnego zastosowania. Szereg badań udowodnił wysoką wydajność i niezawodność produktu – cena produkcji energii przez koncentratory oparte na nowej technologii jest niższa od pozostałych obecnie stosowanych.

Strony podpisujące porozumienie zgodne oczekują na korzyści finansowe, jakich doświadczą odbiorcy energii elektrycznej i cały stan kalifornijski.

Technologia Stirlina konwertuje energię słoneczną na energię użyteczną, wykorzystując panele lustrzane, które skupiają wiązkę światła w jednym miejscu. Tam, pod wpływem dostarczonej energii, podgrzewany jest wodór, który zwiększa swoja objętość. Uzyskane ciśnienie napędza siłowniki, zawory i wał, w sposób podobny jak w silnikach samochodowych. Dzięki poruszającemu się wałowi, uruchamia się niewielki generator elektryczności. Cała konwersja energii zachodzi w kanistrze o wielkości zbliżonej do beczki, jakich używa się do przewozu ropy.

Przeprowadzone testy pokazały, że nowa technologia jest prawie dwukrotnie wydajniejsza od innych technologii solarnych. Składa się na to zarówno energia uzyskana z koncentratorów, które podgrzewają gaz, jak i zwykłe półprzewodnikowe panele słoneczne bezpośrednio zamieniające energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
OE Magazine
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także