Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-12-20 | Ostatnia aktualizacja: 2010-12-20
Pierwszy polski zakład wytwarzający energię elektryczną z odpadów organicznych

Pierwszy polski zakład wytwarzający energię elektryczną z odpadów organicznych
„Obecnie jesteśmy jeszcze na końcowym etapie projektowania zakładu. Prawdopodobnie budowa rozpocznie się wczesną wiosną i potrwa około półtora roku.” mówi Andrzej Szczepocki, prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów.
Nowoczesny zakład będzie przetwarzał odpady organiczne (m.in. śmieci z domowych koszy) na gaz syntezowy. Podczas spalania gazu produkowana będzie energia. Wiadomo już, że budowa zakładu ma kosztować około 160 mln zł.
„Oprócz hal przetwarzania wybudowany zostanie cały system energetyczny. Odpady nie tylko trzeba przetworzyć na gaz, ale również i zużyć ten gaz na produkcję energii elektrycznej.” mówi Szczepocki.
Hale zakładu, które zajmą powierzchnię ponad 5 hektarów, wyglądem będą przypominały rafinerię. „Zakład nie będzie miał komina, ponieważ odpady nie będą spalane, a będzie następował rozkład w wysokiej temperaturze. Ta część zakładu będzie przypominała rafinerię. W dalszej części będą zamontowane silniki gazowe napędzające generator, wytwarzając tym samym prąd elektryczny.” wyjaśnia prezes Fundacji.
Zakład zostanie wyposażony w silosy, na które będą wjeżdżały ciężarówki wypełnione odpadami. Zostaną one wyładowywane automatycznie, dzięki czemu nikt nie będzie miał z nimi bezpośredniego kontaktu. Inwestor planuje zatrudnienie około 60 osób.
Strefa w Bogumiłowie jest jedną z czterech stref przemysłowych utworzonych w gminie Kleszczów. Ponadto istnieją jeszcze strefy w samym Kleszczowie, Rogowcu i Żłobnicy, w których rozwija się już kilkanaście firm z Polski i zagranicy. Strefy te przeznaczone są pod inwestycje o charakterze przemysłowym i usługowym. Podstrefa w Bogumiłowie, w odróżnieniu od pozostałych, przeznaczona została pod przemysł przetwarzania i gospodarczego wykorzystania odpadów. W przyszłości ma tutaj powstać Regionalne Centrum Przetwarzania Odpadów.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Polska The Times

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Żywność pod lupą – w trosce o konsumenta
Wzrost świadomości postaw konsumenckich, który jeszcze bardziej przyspieszył z powodu pandemii, spowodował, że coraz większą rolę odgrywa jakość...
-
-
-
-