
PGE do 2035 r. zakłada ograniczanie udziału węgla w produkcji energii elektrycznej, rozwój źródeł odnawialnych oraz możliwość zaangażowania się w wydobycie gazu łupkowego.
Przyjęta pod koniec ubiegłego tygodnia strategia na lata 2012-2035 Polskiej Grupy Energetycznej zakłada stopniowe zmniejszanie przede wszystkim udziału węgla kamiennego i brunatnego w mocach wytwórczych Grupy z ponad 90 proc. obecnie, przez 72 proc. w 2020 r. do 33 proc. z węgla brunatnego i 5 proc. z kamiennego w 2035 r.
W tym samym roku 36 proc. produkowanej przez Grupę energii ma pochodzić z atomu, 14 proc. ze źródeł odnawialnych (PZE), a 11 proc. z gazu ziemnego. Moc zainstalowana PGE ma wzrosnąć z obecnych 13,1 GW do 21,3 GW w 2035 r., a emisyjność CO2 w tym samym okresie spaść z ok. 1 tony/MWh obecnie do 0,27 t/MWh. PGE chce mieć dwie elektrownie jądrowe, a optymalny poziom zaangażowania w nie określa na 75 proc., co ma dać spółce moc rzędu 4,5 GW.
Grupa w strategii przewiduje również stabilizację realnych cen węgla kamiennego i brunatnego, wzrost ceny gazu zgodny z prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej, a także realny wzrost cen energii elektrycznej w Polsce średnio poniżej 1,5 proc. rocznie.
Do 2020 r. PGE planuje wybudować dwa bloki po 900 MW na węgiel kamienny w Elektrowni Opole i sprzedać ok. 50 proc. udziałów w tej siłowni. Ma też powstać 460 MW blok na węgiel brunatny w Elektrowni Turów oraz szereg bloków kogeneracyjnych gazowo-parowych. Jeżeli ceny emisji CO2 będą wysokie, możliwa jest budowa kolejnych bloków gazowych.
Grupa chce też uzyskać 1000 MW z farm wiatrowych na lądzie i 2000 MW z morskich farm wiatrowych.
Pierwszy blok elektrowni jądrowej ma ruszyć nie wcześniej niż w 2020 r. i nie później niż w 2025 r.
Około 2030 roku ma też powstać kopalnia węgla brunatnego i pierwszy blok elektrowni Gubin, która ma mieć moc w przedziale 1800-2700 MW.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl