
18 kwietnia Parlament Europejski poparł regulację wyznaczającą państwom członkowskim cel w postaci recyklingu odpadów komunalnych na poziomie 55% do 2025 roku. Przepisy muszą jeszcze zostać przyjęte przez Radę UE.
Obecnie 44% odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w UE podlega recyklingowi. Nowe przepisy zakładają, że do 2025 roku będzie to 55%, w 2030 - 60%, a w 2035 roku - 65%.
Nowe regulacje dotyczą również konkretnych odpadów, np. opakowań. Europosłowie poparli przepisy, zgodnie z którymi do 2025 roku recyklingowi będzie trzeba poddawać 65% materiałów opakowaniowych, a do 2030 roku - 70%. Odrębne cele wyznaczone zostały dla konkretnych materiałów, takich jak papier i tektura, tworzywa sztuczne, szkło, metal i drewno.
Regulacje zakładają też, że państwa członkowskie powinny zmierzać do zmniejszenia ilości wyrzucanego jedzenia o 30% do 2025 roku i o 50% - do 2030 roku.
Przyjęte propozycje ustawodawcze dotyczące tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym. Zakłada ona zmniejszenie do minimum produkcji odpadów oraz ponowne wykorzystywanie, naprawę, odnawianie oraz recykling istniejących już materiałów i produktów.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- portalsamorzadowy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia
Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych...
-
-
-