
W Portugalii w tym roku uruchomiono chodnik, który pozwala produkować energię dzięki temu, że ludzi po nim chodzą. Amerykanie postanowili przerobić chodniki w elektrownie słoneczne. Pierwsze testu prowadzi Uniwersytet Jerzego Waszyngtona w Wirginii.
Inżynierowie z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona w Wirginii (USA) zbudowali chodnik, który jest jednocześnie mikro elektrownią słoneczną. Fotowoltaiczny chodnik ma na razie tylko 100 m długości i ułożony jest z 27 solarnych płyt chodnikowych. Składa się zaś z paneli solarnych zabezpieczonych przeźroczystymi płytami. Same panele są zamontowane na specjalnych wspornikach, które mają zabezpieczyć ogniwa fotowoltaiczne przed kontaktem z wodą , która może się gromadzić po deszczu. Każda z płyt wytrzyma natomiast udźwig 100 kg. Chodnik ma moc 400 W i zasila oświetlenie LED również zamontowane w chodniku. Nadwyżka energii trafia zaś do pobliskiego budynku Campusu.
Inne badania prowadzą naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie (Wielka Brytania). Brytyjscy naukowcy opracowali kolorowe szkło, które jednocześnie jest ogniwem słonecznym Szkło takie można będzie wykorzystać przy budowie wieżowców. Wykorzystanie takiego szkła ma zwiększyć koszt budowy tylko o 10 proc. Dodatkowy koszt ma się jednak szybko zwrócić dzięki oszczędnościom przy zakupie energii – jej część budynek sam wyprodukuje. Opracowana przez Brytyjczyków technologia polega na ułożeniu na szkle super cienkiej warstwy ogniwa fotowoltaicznego (grubości 3 mikrometrów). Efektywność takiej konstrukcji wynosi tylko 12 proc., ale i tak pozwala znacząco obniżyć koszty zakupu energii dla budynku.
Równolegle z rozwojem kolorowego „szkła fotowoltaicznego" Brytyjczycy pracują nad ulepszeniem technologii pokrywania szkła „ogniwem fotowoltaicznym". Dopracowywana jest metoda układania takiego ogniwa w formie swoistego sprayu. Proces ma wyglądać podobnie do malowania samochodu w fabryce. Ma to zaś być możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych półprzewodników z plastiku. Pierwszy taki szklany panel fotowoltaiczny ma zostać zaprezentowany przed końcem tego roku.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gwu.edu/ theguardian.com

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zdjęcie: Pixabay.com Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Możliwości wykorzystania jej we własnym domu jest...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
alladyn-solar-batt
To dobrze, że nad tym pracują. Wykorzystanie dużych powierzchni da spore efekty energetyczne