
Zdaniem PricewaterhouseCoopers Polska powinna postawić na odnawialne źródła energii i energetykę jądrową. Ma to pozwolić na rozwój gospodarczy i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
PricewaterhouseCoopers (PwC) przyjrzało się pięciu krajom i ich polityce energetycznej. Specjaliści z PwC badało sektor energetyczny w Danii, Holandii, Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Kraje te postawiły na energetykę jądrową i odnawialne źródła energii. Dzięki temu zmniejszyły poziom emisji CO2 nie uderzając przy tym w gospodarkę. – Chodzi o przestawienie się gospodarki na energię jądrową lub ze źródeł odnawialnych oraz o poprawę efektywności energetycznej. Zaobserwowaliśmy w badanych krajach, że od lat 70-tych gospodarka wzrosła ponad dwukrotnie, natomiast poziom zużycia energii pozostał na podobnym poziomie i spadł poziom emisji CO2 w tym czasie – mówiła w rozmowie z Agencją Newseria Dorine Helmer. Zdaniem PwC zmniejszanie emisyjności gospodarki oraz poprawa efektywności energetycznej zwiększają konkurencyjność. Procesy te pociągają za sobą spadek kosztów produkcji oraz stymulują innowacyjność. – Zauważyliśmy też, że przejście na gospodarkę niskoemisyjną generuje dodatkową aktywność gospodarczą np. w aspekcie technologicznym. Tak było w przypadku Danii i energetyki wiatrowej czy Niemiec i energetyki słonecznej. Generuje także dodatkową aktywność i rozwój w krajach rozwijających się, ponieważ często korzystają one z tego, że inne państwa wdrażają rozwiązania sprzyjające efektywności energetycznej. Tutaj przykładem mogą być Chiny, które stają się jednym z największych, po Niemcach, producentem paneli słonecznych – zwracała uwagę Dorine Helmer.
PwC zauważa, że w Polsce nakłady na „zielone technologie" są niewielkie, a plany związane z energetyką jądrową stoją w miejscu. Jednak duży nacisk kładzie się na poprawę efektywności energetycznej. To zaś pociąga za sobą inwestycje ciągnące gospodarkę w górę. – W Polsce nie tworzy się tych nowych technologii, natomiast skupianie się na efektywności energetycznej powoduje, że prowadzi się renowacje budynków, w związku z czym sektor budowlany ma dużo więcej pracy, zleceń i jest to także działanie, które stymuluje rozwój – wyjaśniała Dorine Helmer.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl
annim
Jak Ci "geniusze" ekonomiczno-ekologiczni nie wprowadzą opłat za przesył energii zależnych od odległości, a nie jak jest teraz stała opłata tzw. znaczka pocztowego, to nikt nie będzie chciał mieć w pobliżu jakiejkolwiek elektrowni, a tym bardziej atomówki. Hasło dnia ELEKTROWNIE NA ŚLĄSKU A PRĄD W TEJ SAMEJ CENIE DLA WARSZAWY, GDAŃSKA I HUTY ŁAZISKA przyklejone plecami do elektrowni Łaziska.