Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-12-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-12-19
Ocieplenie klimatu powoduje cofanie się lodowców
Lodowiec Hintereisferner w Austrii cofnął się od 1880 roku o 2800 m
Lodowiec Hintereisferner w Austrii cofnął się od 1880 roku o 2800 m

Naukowcy z University of Washington opublikowali w piśmie "Nature Geoscience" badania, w których opisane zostały nowe dowody na rzecz tezy o wpływie ocieplenia klimatu na proces cofania się górskich lodowców. Analizie poddano 37 lodowców z różnych kontynentów. Zdaniem badaczy ich ruch na 99 procent jest wynikiem zmian klimatu w ciągu ostatnich stu lat.

Nowe badania brały pod uwagę lodowce, które są obserwowane już od dawna i w których sąsiedztwie równie długo rejestrowano dane dotyczące temperatury i opadów. wykorzystali narzędzia statystyczne do porównania naturalnych, związanych z pogodą zmian długości lodowców ze zmianami długoterminowymi, obserwowanymi przez ponad 130 lat. Na tej podstawie liczyli prawdopodobieństwo, że obserwowane zmiany mogłyby wystąpić bez żadnego wpływu globalnych zmian klimatu.

Naukowcy oszacowali, że ruch Lodowca Hintereisferner w Austrii, który od 1880 roku cofnął się o 2800 metrów, na 99,999% nie mógł wystąpić bez żadnego wpływu globalnych zmian klimatu. W przypadku Lodowca Franza Josefa w Nowej Zelandii jest to z kolei niecały 1%. Względnie największe prawdopodobieństwo zmian naturalnych wyliczono dla Rabots Glacier w północnej Szwecji (11%) i South Cascade Glacier w stanie Washington (6%).

"Choć wyniki ścisłej naukowej analizy nie zawsze to wcześniej potwierdzały - mówił na zjeżdzie American Geophysical Union w San Francisco prof. Gerard Roe - teraz widać, że efekt jest prawdziwy - możemy analizować przypadki cofających się lodowców na całym świecie i widzieć w tym dowód zmian klimatu. Te lodowce szokująco się zmieniły w porównaniu z tym, jakie były w klimacie przedindustrialnym."

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w swym ostatnim raporcie pisał tylko o prawdopodobieństwie, że znacząca część procesu cofania się górskich lodowców ma związek ze zmianami klimatu wywołanymi przez człowieka.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
rmf24.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :