
W czasopiśmie "Nature Microbiology" ukazał się artykuł, którego autorzy dowodzą, że niewielka, powszechnie występująca w oceanach grupa bakterii Pelagibacterales może mieć ważny i nieznany do tej pory wpływ na klimat Ziemi. Bakterie te wytwarzają w dużych ilościach siarczek dimetylu (DMS), który ma istotne znaczenie dla przyspieszania procesu powstawania chmur.
DMS wzmaga kondensację pary wodnej w atmosferze. Promieniowanie słoneczne powoduje w oceanach przyspieszony wzrost fitoplanktonu, który z kolei wydziela dimetylosulfoniopropionian (DMSP). DMSP jest następnie rozkładany przez bakterie do DMS, który z kolei utlenia się do kwasu siarkowego, by potem przyspieszać wzrost zachmurzenia i zmniejszać nasłonecznienie.
Nowe badania pokazują, że rozkładanie DMPS na DMS odbywa się prawdopodobnie ze znacznym udziałem bakterii Pelagibacter. Ponieważ występują one powszechnie na całym świecie ich wpływ na klimat może bardzo duży.
"Te organizmy - mówi dr Ben Temperton z University of Exeter - nie mają złożonych genetycznych mechanizmów, spotykanych u innych bakterii. Żyją w oceanach przy ograniczonym dostępie substancji odżywczych, wiec muszą oszczędnie nimi gospodarować. Dlatego muszą zadowolić się jednym z najmniejszych genomów. Przy wytwarzaniu DMS bakterie zachowują się jak zawór ciśnieniowy. Jeśli w ich otoczeniu pojawia się zbyt dużo DMSP i nie mogą go rozłożyć, przepuszczają go jako produkt uboczny. Ta metoda nie jest u bakterii czymś wyjątkowym, ale po raz pierwszy zauważyliśmy, że funkcjonuje przy tak ważnym procesie biogeochemicznym."
Zrozumienie, jak to wszystko działa, może teraz pomóc dokładniej przewidywać, jak klimat zmienia się, gdy przybywa w nim gazów cieplarnianych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rmf24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne?
Naczynie przeponowe pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu instalacji grzewczej, solarnej, chłodniczej oraz wody użytkowej. Ze względu na to, że...
-
-
-