Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-08-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-08-16
Obliczenia w chmurze pomogą energetyce odnawialnej
Obliczenia w chmurze pomogą energetyce odnawialnej
Obliczenia w chmurze pomogą energetyce odnawialnej
Współpraca pomiędzy producentami chipów komputerowych AMD, HP oraz Uniwersytetu Clarkson oraz New York State Energy R&D Authority pozwala na badanie, jak w integracji odnawialnych źródeł energii sprawdzić się może tzw. chmura obliczeniowa w zarządzających farmami centrach danych rozproszonych na całym świecie. Badania mają na celu, między innymi, określenie, w jakim stopniu dystrybucja odnawialnych źródeł energii może korelować z transferem danych na wielką skalę.

„Rozproszony model chmury jest analogią rozproszonego modelu generacji energii słonecznej bądź wietrznej.”, powiedział Alan Lee, wiceprezes działu badań i rozwoju AMD. „Kluczowym wyzwaniem jest wyeliminowanie dużych tradycyjnych sieci elektrycznych.”

Kolejnym zadaniem jest rozwiązanie problemu, jak centra danych mogą uniezależnić się od sieci, nawet w przypadku, gdy przez łącza przesyłane są duże ilości danych.

„Prosty przykład: co się stanie, jeśli wiatr ucichnie w jednym obszarze, podczas gdy centra danych w tym miejscu mają dużo danych do przeanalizowania?”, powiedział Steve Kester z AMD. „Praca komputerów nie może czekać na źródło zasilania do momentu, gdy wiatr zacznie znów produkować energię, więc postaramy się zrozumieć, w jaki sposób możemy przesunąć prace prowadzone w jednym centrum danych do innego centrum, które mogą być znacznie oddalone od siebie.”

Studium, prowadzone przez Uniwersytet Clarkson, jest finansowane częściowo przez NYSERDA oraz fundusze prywatne.

„Pierwszą fazą badań jest studium wykonalności, które zespół z Clarkson przygotuje w przeciągu paru następnych miesięcy.”, mówi Kester. „Faza ta obejmuje prace ze sprzętem i oprogramowaniem, choć rzeczywista demonstracja ma się odbyć w oddzielnej, drugiej fazie.”

Właściwy zakres badań nie został jeszcze ustalony.

„Badania rozpatrzą kilka scenariuszy i mają na celu pomóc lepiej zrozumieć wiele skomplikowanych problemów. Jednym z nich jest, jak w miarę możliwości wyeliminować tradycyjne sieci elektryczne pomiędzy źródłami energii odnawialnej, a obsługującymi je centrami danych, redukując w ten sposób koszty transmisji i infrastruktury przesyłowej.”, powiedział Kester. „Inną kwestią jest to, jak można przesunąć prace obliczeniowe podczas przewidywanych zmian pogodowych w jednej z farm.”

Podczas trwania projektu, będzie możliwe również przyjrzenie się temu, jak wydatek energii słonecznej i wietrznej na obsługę centrów danych może być zoptymalizowany na miejscu produkcji energii oraz jak zoptymalizować wymianę danych w chmurze obliczeniowej, by go zminimalizować.

„Model ten ma potencjał, by zmniejszyć, a nawet wyeliminować w pewnym momencie uzależnienie od sieci.”, dodał Kester.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
cleanenergyauthority
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także