Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-08-29 | Ostatnia aktualizacja: 2007-08-29
Nowy typ ogniw słonecznych na horyzoncie

Nowy typ ogniw słonecznych na horyzoncie
Naukowcy z NREL odkryli, że wykorzystując nanokryształy krzemu z jednego fotonu można otrzymać dwa, a nawet trzy, elektrony. Typowe ogniwa słoneczne wytwarzają tylko jeden elektron z pojedynczego fotonu przechwytywanego światła słonecznego. Do tej pory większą niż 1 ilość elektronów z pojedynczego fotonu udało się uzyskać z bardzo rzadkich materiałów, ale po raz pierwszy ten sam efekt osiągnięto z wykorzystaniem krzemu. Według badaczy z NREL ich odkrycie może doprowadzić do powstania nowego rodzaju ogniw solarnych, które będą nie tylko tanie ale będą również dysponować ponad dwukrotnie większą sprawnością w porównaniu z obecnie stosowanymi ogniwami fotowoltaicznymi.
Dodatkowe elektrony podobnie jak w przypadku innych materiałów pozwalających na ich uzyskanie pochodzą z fotonów światła niebieskiego i ultrafioletu, które mają dużo większą energię niż fotony światła o większej długości fal, zwłaszcza czerwonego i podczerwieni. W większości ogniw solarnych dodatkowa energia zawarta w świetle niebieskim i ultrafiolecie marnuje się i zamiast w energię elektryczną zamieniana jest w energię cieplną. Dzięki wykorzystaniu mikroskopijnych nanokryształów, zwanych także kropkami kwantowymi, udało się osiągnąć nowe efekty kwantowo-mechaniczne, które zamieniają tą energię nie w ciepło, lecz w elektrony.
Z szacunków naukowców z NREL wynika, że ogniwa słoneczne wykonane z nanokryształów krzemu mogłyby osiągnąć sprawność na poziomie ponad 40%. Dla porównania moduły solarne umieszczane obecnie na dachach osiągają maksymalną sprawność na poziomie lekko przekraczającym 20%, choć teoretycznie mogłyby osiągać około 30%. Układy koncentrujące światło słoneczne wyposażone w lustra lub soczewki i oparte na zwykłym krzemie osiągają sprawność około 40%, ale zastosowanie tych samych układów w połączeniu z ogniwami opartymi na nanokryształkach krzemu zwiększyłoby sprawność zamiany energii świetlnej na elektryczną do ponad 60%.
Przy swojej wysokiej sprawności ogniwa słoneczne zbudowane z nanokryształków krzemu pozostałyby stosunkowo tanie w porównaniu z zaawansowanymi ogniwami wielozłączowymi osiągającymi sprawność na podobnym poziomie (przekraczającą 40%). Do budowy ogniw wielozłączowych konieczne jest zastosowanie skomplikowanych i kosztownych procesów produkcyjnych, w których dostosowuje się półprzewodniki do różnych zakresów widma słonecznego. Nanokryształy krzemu są z kolei stosunkowo tanie w produkcji, nawet porównując z materiałem używanym w klasycznych ogniwach słonecznych.
Nanokryształy krzemu mają również tą przewagę nad innymi materiałami nanokrystalicznymi pozwalającymi na otrzymanie większej ilości elektronów z pojedynczego fotonu, że są bardziej dostępne i bezpieczniejsze. Niektóre z tych materiałów zawierają toksyczne składniki, takie jak ołów i kadm, a inne zbudowane są z indu, którego zasoby są ograniczone.
Naukowcy z NREL pracują obecnie nad modelem demonstracyjnym ogniwa słonecznego zbudowanego z nanokryształów krzemu. Ponieważ dodatkowe elektrony uzyskane z pojedynczego fotonu ulegają szybkiej neutralizacji największym wyzwaniem w tym przypadku jest wypracowanie metody ich pozyskania ze struktury nanokryształu i przeprowadzenia od obwodu zewnętrznego jako prąd elektryczny.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- technologyreview.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zdjęcie: Pixabay.com Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Możliwości wykorzystania jej we własnym domu jest...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-