
Naukowcy z Technische Universitat Berlin, Fraunhofer IZM oraz firmy Texsys, skonstruowali kask, wyposażony w system komunikacyjny, sterowany bezprzewodowo modułem Bluetooth i zasilany energią z panelu słonecznego, umieszczonego na górnej części kasku.
Nowy rodzaj kasku, który może być wykorzystany podczas jazdy na nartach, jazdy motocyklem, skuterem lub motorowerem, ma na szczycie ogniwo słoneczne, a poza tym słuchawki stereofoniczne oraz mikrofon i moduł Bluetooth.
Całkowite zapotrzebowanie energetyczne urządzeń pokrywane jest przez moc pobieraną z ogniwa. Łączność ze smartfonem, np. połączenia przychodzące czy używanie odtwarzacza mp3, odbywa się bezprzewodowo, dzięki umieszczeniu modułu Bluetooth w rękawicy narciarskiej. W efekcie powstał kompletny bezprzewodowy system komunikacyjny.
Naukowcy z Fraunhofer IZM użyli ogniw słonecznych, płaskich, z wysokiej jakości monokryształów krzemu, podzielonych na małe układy i przystosowanych do zaokrąglonego kształtu hełmu. Panel ogniw jest bardzo cienki, a jego podział na pojedyncze komórki powoduje, że nawet awaria jednej z nich obniża tylko moc ogniwa, nie wyłączając go całkowicie. Układ zamontowany w kasku obejmuje także część elektroniczną panelu oraz lekkie baterie, pozwalające na magazynowanie energii i dłuższe zasilanie sprzętu komunikacyjnego.
Jedynym problemem są różnice temperatur, ponieważ ogniwa słoneczne na ogół działają dobrze w niskich temperaturach, podczas gdy wydajność baterii znacząco spada i w temperaturach poniżej zera ładowanie ich jest raczej niemożliwe. Z kolei wysokie temperatury szkodzą zarówno panelom słonecznym, jak i bateriom. Stąd badacze z Fraunhofer IZM dodali mikroprocesorowy kontroler, umożliwiający działanie urządzenia (m.in. ładowanie) w temperaturach od minus 30 st. C do plus 60 st. C. Mikrokontroler zapewnia też pracę z maksymalną wydajnością, zależną od warunków świetlnych, przy utrzymaniu parametrów dostarczanej mocy.
W lutym na targach ISPO Munich wystawiony został prototyp kasku.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- izm.fraunhofer.de; naukawpolsce.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?
Liczba paneli fotowoltaicznych w Polsce stale się zwiększa. Bardzo dynamicznie przybywa ich szczególnie na dachach domów jednorodzinnych. Powód...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-