
Grupa europejskich badaczy stworzyła ogniwo słoneczne o najwyższej efektywności. Naukowcom udało się osiągnąć efektywność rzędu 44,7 proc.
Europejscy naukowcy opracowali nowe ogniwo solarne w technologii CPV (ang. Concentrated Photovoltaics). W prace badawcze zaangażowały się koncern Soitec, francuski instytut badawczy CEA-Leti oraz niemiecki Instytut Frauenhofera z Freiburga orazinstytut Helmholtz Zentrum z Berlina. Prace rozpoczęto trzy lata temu. W maju tego roku zespół opracował ogniwo o efektywności na poziomie 43, 6 proc. Teraz udało się podnieść efektywność do 44,7 proc. Naukowcy zapowiadają, że już wkrótce uda się przekroczyć granicę 50 proc. efektywności dla ogniw słonecznych.
Technologia CPV opiera się na wykorzystaniu wielowarstwowych ognie słonecznych. Każda z warstw zbudowana jest z innych materiałów, tak by przechwycić jak najszerszy zakres widma światła słonecznego. Wykorzystywane są tutaj pierwiastki znajdujące si grupach III, IV i V układu okresowego pierwiastków. Do tej pory podobne technologie wykorzystywała NASA w eksploracji kosmosu. Opisane ogniwo składa się z czterech warstw. Nad podobnymi technologiami pracują też Amerykanie i Japończycy. Japoński Sharp latem tego roku ogłosił, że opracował trójwarstwowe ogniwo o efektywności 44,4 proc.
Instytut Frauenhofera z Freiburga jest największym w Europie instytutem badawczym zajmującym się energetyką słoneczną. Helmholtz Zentrum Berlin jest zespołem badawczym specjalizującym się w odnawialnych źródła energii oraz cienkich ogniwach solarnych. Francuski CEA-Leti specjalizuje się z kolei w nanotechnologiach wykorzystywanych m. in. w energetyce i medycynie. Soitec jest natomiast międzynarodowym koncernem specjalizującym się w produkcji półprzewodników. To właśnie ta korporacja zajmie się produkcją nowych ogniw.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- cleantchenica.com/ soitec.com

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zdjęcie: Pixabay.com Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Możliwości wykorzystania jej we własnym domu jest...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-
-
-
Ekolog
A w naszym pięknym kraju ustawa o OZE zabrania budowę zielonej energii bo najważniejsze jest współspalanie na węglu i możliwość dużych przekrętów. Polecam oglądnąć PolskiRaportPelikana to się dowiecie o miliardowych przekrętach naszej energetyki.
EcoSolar
Niestety nie jest to niestety ani wielkie osiągnięcie ani przełom. W krajach o klimacie takim jak większa część Europy fotowoltaika z soczewkami jest bezużyteczna. Jeśli wymyśliliby technologię modułów płaskich o efektywności 40-60 procent w akceptowalnej cenie i dobrej sprawności w warunkach rozproszonego oświetlenia jakiego mamy najwięcej to byłby przełom i naprawdę duże osiągnięcie.