Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej pozytywnie ocenia deklaracje Ministerstwa Gospodarki, ogłoszone w dniu 17 września 2013, wskazujące na determinację w przygotowaniu finalnego projektu ustawy o OZE. Niemniej jednak, niektóre założenia nie mogą być zaakceptowane. Zastrzeżenia dotyczą tych szczegółowych rozwiązań, które naruszają prawa nabyte, zasadę ochrony słusznych interesów w toku oraz w niektórych przypadkach dyskryminują sektor energetyki wiatrowej wobec innych źródeł OZE.
Konieczne jest udoskonalenie szczegółowych założeń w przedstawionej propozycji w drodze rzeczywistych konsultacji społecznych. Przedstawione przez MG propozycje słusznie odwołują się do celów określonych w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, który przewiduje istotny rozwój energetyki wiatrowej. Konieczne jest jednak uwzględnienie w propozycjach ministerialnych ochrony praw nabytych, pilnej naprawy systemu świadectw pochodzenia oraz zapewnienia stabilności i opłacalności inwestycji w OZE.
PSEW postuluje przede wszystkim o :
- rzeczywiste, a nie pozorowane poszanowanie praw nabytych i realizowanych interesów,
- niedyskryminowanie niezależnych inwestorów w sektorze energetyki (IPP), których działalność doprowadziła do zrealizowania ponad 80% inwestycji w energetyce wiatrowej,
- niedyskryminowanie odnawialnych źródeł energii tworzących trwałe moce, z których lwią część dostarcza energetyka wiatrowa.
Energetyka wiatrowa jest w stanie zbudować do roku 2020 nawet więcej niż kolejnych 3500 MW trwałych mocy (tzn. mocy wytwarzających energię również po wygaśnięciu okresu wsparcia), po konkurencyjnych w stosunku do innych technologii OZE kosztach. W ten sposób energetyka wiatrowa wpisuje się w założenie Ministerstwa Gospodarki o konieczności optymalizacji kosztów wsparcia energetyki odnawialnej.
Wprowadzenie nowego systemu wsparcia powinno być poprzedzone niezwłoczną naprawą istniejącego systemu. Wielomiesięczne (jak można zakładać na podstawie doświadczeń lat 2010 – 2013) prace nad nowym systemem nie powinny stanowić pretekstu dla zaniechania działań naprawczych dotyczących obecnego systemu świadectw pochodzenia.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Profile Sp. z o.o.

Czytaj także
-
Fast fashion: zagrożenie dla środowiska i ludzi – prawda o taniej modzie
Moda jeszcze nigdy nie była tak tania, szybka i dostępna. Popularne marki co kilka tygodni wprowadzają nowe kolekcje, a sklepy online umożliwiają...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
-
-