Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-01-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-01-08
NIK alarmuje: Polska ma najgorsze powietrze w Unii
Polsce grozi kara w wysokości nawet 4 mld zł
Polsce grozi kara w wysokości nawet 4 mld zł

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała 29 grudnia raport, w którym krytykuje dotychczasową nieskuteczną walkę samorządów z zanieczyszczeniem powietrza. NIK ostrzega także, że za niespełnienie standardów jakości powietrza, które są określone w prawie unijnym (tzw. dyrektywa CAFE), Polsce grozi kara nawet 4 mld zł.

Szacuje się, że w naszym kraju co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera nawet 45 tys. ludzi. "Niestety dane te - czytamy w raporcie - choć są szokujące, nie powinny dziwić, skoro Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii. Według informacji Europejskiej Agencji Środowiska aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10 (pozostałe cztery miasta są w Bułgarii)."

Od lat najgorsze statystyki ma Kraków, gdzie limity są przekroczone przez 150 dni w roku. Niewiele lepiej jest w innych małopolskich oraz śląskich miastach. Polskie powietrze jest zanieczyszczone głownie pyłami PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenem (B(a)P). Ich źródłem jest przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z pieców przydomowych czy lokalnych kotłowni węglowych, gdzie spalanie paliwa odbywa się w nieefektywny sposób. Drugą w kolejności przyczyną jest ruch uliczny.

NIK wytknęła samorządom opóźnienia w opracowaniu programów ochrony powietrza. Z kolei w przypadku Mazowsza, funkcjonowały aż 23 różne programy naprawcze, co zdaniem NIK zmniejszyło czytelność i przejrzystość tych działań.

Jako godny naśladowania przykład przywołane zostało woj. małopolskie, gdzie w 2009 roku uchwalono jeden zbiorczy program dla wszystkich stref, w których przekroczono limity zanieczyszczenia powietrza. "Jedynie programy obowiązujące w województwach małopolskim i śląskim zawierały mechanizmy pozwalające na ocenę stopnia ich realizacji i skuteczności podejmowanych działań naprawczych" - zaznaczono w raporcie.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
rynekzdrowia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (3)

  • racjonalizator z lublina

    2015-01-10 14:55

    Zlikwidować całkowicie kotły do spalania metodą zasypywania paleniska.W takich kotłach można spalać wszystko wystarczy wrzucić do rozpalonego kotła oprócz drzewa i węgla można palić wszelkie odpady:plastyki,starą odzież, gumę,różne śmieci.Znaczna część społeczeństwa uważa,że pozbywa się śmieci a przy okazji ogrzewa swój dom.Nie zdaje sobie sprawy że te kotły nie posiadają żadnych urządzeń filtrujących a cała chemia przez komin unosi się do atmosfery a ten spalający i cała społeczność tym oddycha. Stosując wsparcie finansowe należy ustawowo wymusić na społeczeństwie stosowanie kotłów z podajnikami podającymi paliwo ekologiczne jak pellet,zrębki drzewne również węgiel ekogroszek małymi porcjami bezpośrednio w żarzące palenisko.Ta konstrukcja kotłów ograniczy możliwość spalania wszelkiego śmiecia i nie powoduje powstawania dymu kłębami wydobywającymi się z komina.W Danii już dawno obowiązuje taka ustawa.

  • NOx

    2015-01-09 11:33

    Na całe nieszczęście nie tylko powietrze... Swoją drogą to ciekawe, że nawet niską emisję mamy wysoką.

  • asd

    2015-01-09 11:11

    ciekawe co powiedzieliby na sytuację jaka panuje w Szczecinku!!!

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także