Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-01-16 | Ostatnia aktualizacja: 2007-01-16
Niemcy wytwarzają już prawie 8% energii ze źródeł odnawialnych

Niemcy wytwarzają już prawie 8% energii ze źródeł odnawialnych
Największy wzrost produkcji energii z odnawialnych źródeł zanotowano w przypadku energii solarnej (30-sto procentowy wzrost), następnie energii z biomasy (20%) i wiatru (10%). Przybliża to Niemcy do spełnienia wymogów, jakie Unia Europejska stawia państwom członkowskim w zakresie udziału alternatywnych źródeł energii w bilansie energetycznym każdego z krajów. Unia wymaga, aby do 2010 roku 12,5% zużywanej rocznie energii i 5,75% zużywanego paliwa pochodziło z odnawialnych źródeł.
Obecnie alternatywne źródła energii w Niemczech dostarczają 200 mld kilowatogodzin energii. Zapewnia to wystarczającą ilość elektryczności, energii cieplnej a nawet paliwa dla zaspokojenia potrzeb ponad 10 mln gospodarstw domowych. Udział odnawialnych źródeł w produkcji elektryczności w Niemczech wyniósł w zeszłym roku 11,6% (w 2005 było to 10,5%), w produkcji energii cieplnej 6,2% i w produkcji paliwa 5,4%.
Rozwój czystej energii w Niemczech wspiera specjalnie ku temu powołana organizacja, Bundesverbandes Erneuerbare Energie (BEE) czyli Federacja Odnawialnych Źródeł Energii. Co roku przygotowuje ona raport na temat aktualnej sytuacji na rynku energii odnawialnych. Organizacja próbuje także wpływać na decyzję polityków dotyczące rynku energetycznego w Niemczech. Pomimo stosunkowo wysokich dotacji rządowych na rozwój zielonej energii przedstawiciele BEE nie rezygnują i wnioskują o jeszcze większe środki. Johannes Lackmann, przewodniczący BEE, wzywa władze niemieckie do jak największego ograniczenia zależności kraju od paliw kopalnych oraz zaprzestania produkcji energii w elektrowniach jądrowych do 2021 roku.
Wykorzystywanie czystej energii to nie tylko korzyści dla środowiska, ale i znaczne oszczędności dla budżetu państwa. Z szacunków BEE wynika, że dzięki alternatywnej energii Niemcy zaoszczędziły 4,2 mld euro, głównie dzięki ograniczeniu importu ropy, gazu, węgla i uranu.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- bee-ev.de, young-germany.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-