
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmieni zasady przyznawania wsparcia z funduszy europejskich. Ma być teraz mniej bezzwrotnych dotacji, a więcej pożyczek.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Środowiska, zmienia strategię przyznawania wsparcia z funduszy Unii Europejskiej. Chodzi tutaj o niemałe pieniądze. Tylko w tym roku przez NFOŚiGW ma przepłynąć ok. 7 mld zł, z czego ponad połowa to pieniądze unijne. Do 2016 roku liczba bezzwrotnych dotacji ma spaść do 35 proc. Pozostała część wsparć ma być udzielana w formie pożyczek. Do 2020 r. liczba dotacji ma być natomiast jeszcze mniejsza. Uproszczeniu mają za to ulec procedury, dzięki czemu pieniądze z NFOŚiGW mają być łatwiej. Planowane jest m.in. wprowadzenie możliwości składania wniosków w wersji elektronicznej. Fundusz che uruchomić taką możliwość przed końcem I kwartału tego roku.
Elektroniczny obieg dokumentacji dotyczącej dofinansowania projektów inwestycyjnych ma zostać uruchomiony w NFOŚiGW jeszcze w marcu tego roku. – Konkursy będziemy ogłaszać w wersji elektronicznej, poprzez system informatyczny, tak żeby beneficjenci nie musieli ton papierów przywozić tutaj do funduszu, tylko żeby te wnioski były w wersji elektronicznej składane i u nas później przetwarzane – zapewniała w rozmowie z Agencją Newseria Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW. Jednocześnie fundusz zaznacza, że chce zmiany wprowadzić w taki sposób by nie zakłócić finansowania projektów inwestycyjnych oraz by nie pogorszyć kondycji finansowej beneficjentów. Chodzi tutaj głównie o samorządy terytorialne, które najwięcej korzystają ze wsparcia z funduszy unijnych. – Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji samorządów, więc chcemy wprowadzać takie rozwiązania np. poprzez system ESCO, czyli finansowanie przez stronę trzecią, które nie będą zaburzały planów inwestycyjnych samorządów i nie będą obciążały ich budżetów – wyjaśniała prezes Funduszu Agencji Newseria.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kotły na biomasę – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania hal i...
Czy wiesz, że koszt ogrzewania Twojego zakładu przemysłowego można obniżyć nawet o 70% dzięki przejściu na biomasę? W dobie rosnących cen energii...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl