
Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Denver opracowali nowy system pozwalający aktywnie wydobywać energię z ogniw paliwowych (MFC).
Ogniwa paliwowe, w których energię wytwarzają mikroorganizmy były dotychczas zbyt słabe, aby mysleć o tym rozwiązaniu na szerszą skalę.
Zespół badaczy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Wydziału Elektrotechniki Uniwersytetu Kolorado w Denver, opracował system aktywnego pobierania elektronów prosto od bakterii. Wynalazek ten zmienia sposób, w jaki dotąd myślano o energii z ogniw paliwowych wykorzystujących mikroby - mówi prof. Zhiyong Ren, jeden z autorów odkrycia.
Przeprowadzone badania udowodniły, że możliwe jest uzyskanie energii i jednocześnie zmniejszenie straty energii w ogniwie paliwowym.
W porównaniu z dotychczas stosowanym urządzeniem, ogniwo z Denver produkowało 76 razy więcej energii i poprawiło wydajność 21 razy. Dotychczasowe rozwiązania rozpraszały mnóstwo energii w postaci ciepła.
Prototyp ten stanowi olbrzymi postęp w dziedzinie budowy źródeł zasilania wykorzystujących bakterie - podkreśla prof. Jae-Do Park, główny konstruktor wynalazku, współautor pracy.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pubs.acs.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dobre wody – sensacyjne komentarze. Test polskich wód butelkowanych
Pod koniec ubiegłego roku opublikowany został w Internecie „Test wód mineralnych i źródlanych” wykonany przez Fundację Pro-Test na zlecenie Urzędu...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
-
-