Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-05-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-05-21
Naukowcy z UE pracują nad ogniwami słonecznymi, które łatwiej poddać recyklingowi
Do produkcji ogniw wykorzystuje się m.in. srebro
Do produkcji ogniw wykorzystuje się m.in. srebro

Obecnie stosowane moduły słoneczne będą jeszcze pracowały około 20 lat. Zastąpić je mają nowe ogniwa, które projektowane są przez finansowany ze środków UE zespół badawczy. Mają one lepiej nadawać się do recyklingu, a ich negatywny wpływ na środowisko ma być mniejszy.

Choć ogniwa słoneczne nie generują zanieczyszczeń podczas pracy, to przy ich produkcji zużywa się duże ilości energii, a po zakończeniu eksploatacji stają się one odpadem elektronicznym. Ponadto w projektowaniu modułów właściwie nie bierze się pod uwagę recyklingu, przez co wtórne wykorzystanie cennych materiałów (np. srebra) jest znacznie utrudnione.

Z tego względu UE postanowiła dofinansować projekt "Cradle to cradle sustainable PV modules" (CU-PV), w ramach którego naukowcy pracują nad maksymalizacją wydajności produkcji energii, a także minimalizacją wpływu produkcji na środowisko oraz recyklingiem słonecznych ogniw fotowoltaicznych.

Projektowane ogniwa mają wymagać mniejszej ilości krzemu oraz charakteryzować się większą sprawnością przemiany energii. Z kolei nowe metody metalizacji odpowiednie do cienkich płytek umożliwią zminimalizowanie zużycia cennych materiałów, takich jak srebro czy ołów. Będą one oparte na fizycznym naparowywaniu próżniowym lub nadruku strumieniowym warstw zarodków krystalicznych, które są następnie powlekane warstwą niklu lub miedzi.

Realizacja projektu CU-PV wpisuje się w założenia unijnej dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), której najnowsza wersja obejmuje moduły PV.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
nauka.studentnews.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także