
Dr Jacek Betlej z Muzeum Górnośląskiego wydał publikację będącą podsumowaniem wieloletnich prac naukowych i obserwacji ornitologicznych prowadzonych w okolicach Jeziora Goczałkowickiego. Współautorami są Jan Król, Jan Kohut i Gustaw Schneider.
Zbiornik w Goczałkowicach jest miejscem gniazdowania i pobytu wielu cennych gatunków ptaków. W sumie stwierdzono tu łącznie 258 gatunków ptaków, w tym 113 gatunków lęgowych, gatunki rzadkie i zagrożone takie jak podgorzałka, czapla purpurowa, szablodziob, sieweczka obrożna, mewa czarnogłowa, mewa romańska, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, rybitwa białoskrzydła. Ptaki bardzo często także wybierają trasy przelotów prowadzące nad zbiornikiem. Ich liczbę oszacowano nawet na ponad 40 tys. każdego roku.
Od 2004 roku zbiornik objęty jest specjalną strefą ochronną dla ptaków Doliny Górnej Wisły. Pomimo to w ostatnim czasie dostrzeżono, że liczebność wielu gatunków w tym miejscu systematycznie się zmniejsza. Autorzy publikacji tłumaczą ten fakt zarówno przyczynami naturalnymi jak i działalnością człowieka. Jednocześnie podkreślają potrzebę pilnych działań związanych z przywróceniem siedlisk ptaków, które w ostatnich dziesięciu latach wyginęły bądź wycofały się z tych miejsc. Od przedsięwziętych kroków zależy, czy goczałkowicki zbiornik pozostanie ważną w kraju ostoją rzadkich gatunków ptaków.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gpw.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-
-
-