
W Rudzie Śląskiej otwarto największą na Śląsku elektrownię solarną. Panele solarne zajmują tam powierzchnię ponad 2,100 m2. W optymalnych warunkach będą mogły wyprodukować do 300 MWh energii rocznie.
Ruda Śląska wzbogaciła się o elektrownię solarną. Instalację fotowoltaiczną umiejscowiono na dachu zbiornika wody należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW). Inwestycja kosztowała niemal 4,5 mln zł. Większość pieniędzy, bo aż 4 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Ilość rocznie produkowanej przez instalację energii (ok. 300 MWh) wystarczyłaby na zaspokojenie potrzeb stu gospodarstw domowych. Instalacja będzie jednak wytwarzała prąd przede wszystkim na potrzeby GPW. Dzięki niej pompy pracujące we wspomnianym zbiorniku wody będą mogły działać niezależnie od dostaw prądu z zewnątrz. Dzięki temu GPW chce obniżyć koszty funkcjonowania.
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów ma zamiar dalej inwestować w OZE. Projekt w Rudzie Śląskiej ma charakter pilotażowy i ma pokazać opłacalność i funkcjonalność tego typu rozwiązań. GPW myśli już jednak o podobnych instalacjach w innych miejscach. Elektrownia ma pozwolić na zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 222 tony, dwutlenku siarki o 0,2 tony, tlenków azotu o 0,35 tony oraz pyłów o 0,10 tony.
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największą spółką wodociągową w naszym kraju. Posiada ona 900 km rurociągów magistralnych. Codziennie przedsiębiorstwo dostarcza ponad 370 tys. m3 wody dla mieszkańców 66 gmin województwa śląskiego i trzech gmin województwa małopolskiego. Łącznie z wody od GPW korzysta ponad 3,5 mln ludzi.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gpw.katowice.pl/ rudaslaska.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Globalna moc fotowoltaiki – potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w...
Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-