
Pionierski projekt AlpinSolar osiągnął swój kamień milowy, po raz pierwszy generując prąd z elektrowni słonecznej położonej na wysokości 2500 m n.p.m., na zaporze Muttsee. Podczas uroczystości z tej okazji, do wysokich rangą przedstawicieli firm Axpo, IWB i Denner dołączyła Minister Energii Simonetta Sommaruga. W trakcie dyskusji panelowej podkreślono m.in. potrzebę budowy większej liczby tego typu elektrowni, aby pomyślnie rozwijać transformację energetyczną w Szwajcarii.
Projekt AlpinSolar, którego budowa jest już na bardzo zaawansowanym etapie, po raz pierwszy wyprodukował energię elektryczną. Partnerzy Axpo i IWB wraz z przedstawicielami sieci supermarketów Denner, podmiotu który kupuje wytworzoną energię z farmy, wzięli udział w uroczystości z okazji tego przełomowego osiągnięcia. Witając ponad 70 gości na wydarzeniu zlokalizowanym w miejscowości Linthal w kantonie Glarus, Prezes Axpo Tom Sieber powiedział: "Dzięki AlpinSolar udało nam się zrealizować pionierski projekt. Nie był to łatwy proces, ale dziś świętujemy przełomowe osiągnięcie".
Chwaląc projekt, Minister Energii Simonetta Sommaruga powiedziała: "W ciągu ostatnich dziesięciu lat zdecydowanie zbyt mało inwestowano w produkcję energii elektrycznej w Szwajcarii. Skupiono się głównie na imporcie. Ale nie możemy na tym polegać. Potrzebujemy więcej energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju.
Nowa alpejska elektrownia słoneczna jest dowodem woli inwestowania w rozwój odnawialnych źródeł energii w Szwajcarii - a tym samym wzmocnienia naszego bezpieczeństwa dostaw".
Podczas późniejszej dyskusji panelowej z udziałem Simonetty Sommarugi, Prezesa Zarządu Axpo Christopha Branda, Prezesa Zarządu IWB Clausa Schmidta i Prezesa Zarządu Denner Mario Irmingera, jasno przedstawiono pilną potrzebę realizacji projektów, takich jak AlpinSolar. Jeśli Szwajcaria chce dokonać transformacji energetycznej, potrzebne są dodatkowe moce produkcyjne z odnawialnych źródeł energii, szczególnie w okresie zimy. Jednak podobne projekty stoją przed poważnymi wyzwaniami. Inwestorzy potrzebują prostszego i szybszego procesu zatwierdzania projektów, jak również rozwiązań, które sprawią, że budowa dużych elektrowni będzie ekonomicznie opłacalna.
Duża ilość energii słonecznej - nawet w zimie
Zlokalizowana na ścianie zapory Muttsee, elektrowni szczytowo-pompowej Limmern, na wysokości 2500 m n.p.m., 2,2-megawatowa instalacja solarna będzie produkować rocznie około 3,3 miliona kilowatogodzin energii elektrycznej. Na ścianie zapory, która jest zorientowana na południe, zainstalowano około 5000 modułów solarnych. Dzięki alpejskiemu położeniu, elektrownia będzie dostarczać około 50 proc. swojej produkcji w półroczu zimowym. Budowę planowano zakończyć jesienią tego roku, ale zła pogoda i opóźnienia w globalnych łańcuchach dostaw spowolniły postęp prac. Farma będzie w pełni operacyjna w sierpniu 2022 roku. Partnerskie firmy energetyczne Axpo i IWB są odpowiedzialne za budowę elektrowni, a Denner, największy szwajcarski dyskont supermarketowy, będzie odkupował energię słoneczną z alpejskiej elektrowni przez 20 lat w ramach umowy zakupu energii (PPA).
Zdjęcia i nagrania wideo z budowy można znaleźć na stronie www.alpinsolar.ch
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Brandscope Sp. z o.o. Sp. kom.

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-