Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-02-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-02-27
Najnowocześniejsze panele solarne z RPA
Najnowocześniejsze panele solarne z RPA
Najnowocześniejsze panele solarne z RPA
Jak donosi serwis informacyjny IOL, grupa naukowców z Południowej Afryki wynalazła nową, rewolucyjną technologię produkcji paneli solarnych. Jak twierdzą wynalazcy unikalne, wysokowydajne ogniwa są w stanie zapewnić całkowitą samowystarczalność energetyczną domów. Wygenerowana za ich pomocą energia elektryczna wystarcza na zasilenie całego domu jednorodzinnego: kuchenki, podgrzewaczy wody, sprzętu RTV i AGD oraz światła.

Nowa technologia powinna być dostępna w RPA w przeciągu roku. Dzięki zastosowaniu konwerterów, w każdym z domów możliwe będzie przyłączenie źródła solarnego, bezpośrednio do instalacji elektrycznej budynku. Dodatkowo, układ zasilający zostanie wyposażony w potężną jednostkę magazynującą energię, dzięki której będzie możliwe korzystanie z systemu solarnego również w okresie zimowym.

Prace nad nową technologią trwały 10 lat, grupą naukowców z Uniwersytetu w Johanesburgu kierował profesor Vivian Alberts. Wśród udziałowców finansowych znalazła niemiecka firma IFE Solar Systems – dobrze znana na rynku systemów solarnych. W zamian za przeznaczenie ponad 68 milionów euro na projekt, IFE ma wyłączność na produkcję do końca roku, 500 000 paneli wykonanych w nowej technologii. Zapotrzebowanie jest ogromne dlatego też produkcja startuje już w marcu, będzie się odbywać 24 h/dobę co zapewni wytworzenie ponad 1000 paneli dziennie.

Nowe panele mają zdecydowanie większą wydajność i efektywność działania w porównaniu do rozwiązań klasycznych, wyprodukowanych w technologii silikonowej. W rozwiązaniu została zastosowana ultra cienka warstwa, wytworzona na bazie specjalnego stopu metalu. Dzięki niewielkiej grubości, foto-czuły stop jest na tyle elastyczny, że może współpracować praktycznie z każdą zakrzywioną powierzchnią.

Profesor Alberts twierdzi, że jego panele mają grubość około 5 mikronów, podczas gdy silikonowe mają około 350 mikronów. Dla porównania grubość ludzkiego włosa to 20 mikronów. Alberts dodaje, że większy koszt produkcji paneli w nowej technologii, jest w całości rekompensowany zdecydowanie większą efektywnością działania. Zgodnie z szacunkami dzięki zastosowaniu nowej technologii w domach średnia produkcja energii pochodzącej ze słońca, może zwiększyć się dwukrotnie. W odpowiedzi na rozwiązanie opracowane w RPA, wiele firm opracowało nowe baterie magazynujące energię oraz konwertery, przetwarzające napięcie zasilania dla konkretnych krajów.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
IOL
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także