Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-14
Najlepszy budynek na świecie powstał w Barcelonie
Najlepszy budynek na świecie powstał w Barcelonie
Najlepszy budynek na świecie powstał w Barcelonie
Budynek biurowy Media-ICT wybudowany w Barcelonie zdobył główną nagrodę Budynku Roku 2011 przyznawaną podczas konkursu World Architecture Festival 2011.

Zaprojektowany przez architektów ze studia Cloud 9 budynek powstał na zlecenie Zona Franca Consortium i władz eksperymentalnej dzielnicy 22@ w Barcelonie, na terenie której się znajduje. Dzielnica ta stanowiąca część sieci Districlima stworzonej na potrzeby biznesu, jest próbą wykorzystania modelu cyfrowego miasta bazującego na ICT (technologii informacji i komunikacji).

Bryła budynku ma podstawę kwadratu o boku długości 44 metrów i wysokość 37,8 metra. Dwie kondygnacje podziemne zajmują całą powierzchnię działki, natomiast część powyżej poziomu gruntu zajmuje niecałe 55% terenu. O specyficznym charakterze budynku decydują przede wszystkim dwa aspekty – ukształtowanie elewacji oraz odwrócenie proporcji. Ciężar bryły – zarówno wizualnie, jak i fizycznie – zwiększa się wraz z wysokością. Dzięki temu z poziomu ulicy obiekt nie jest przytłaczający i nie ingeruje zbyt silnie w jej krajobraz.

Wygląd elewacji budynku związany jest z jego programem ekologicznym. Biurowiec Media-ITC został zaprojektowany tak, by nie tylko zoptymalizować zużycie energii, ale by ją generować. Służy temu między innymi sposób zamknięcia budynku: fasada o ekspozycji południowej pokryta została wypełnionymi powietrzem, srebrnoniebieskimi poduszkami z ETFE (etylen tetrafluoroetylen – tworzywo sztuczne na bazie fluoru) i działa jak ekran słoneczny, który zimą jest otwierany, żeby w maksymalnym stopniu wykorzystać energię słoneczną, latem zaś – zamykany, żeby chronić przed przegrzaniem i zacieniać wnętrza.

Zarówno elewacje, jak i wnętrza biur wyposażone są w czujniki temperatury, wilgotności i ciśnienia. Dzięki temu, na podstawie pomiarów warunków atmosferycznych na zewnątrz budynku regulowane są warunki w jego wnętrzach.

Zastosowanie fotowoltaicznego dachu, filtrów słonecznych z ETFE, systemu czujników i kontroli warunków wewnętrznych umożliwiło znaczne ograniczenie zapotrzebowania na energię w budynku, a przez to redukcję emisji dwutlenku węgla o 95%.

Budynek ma doskonałe paramenty ekologiczne:
- 1-20% redukuje emisję CO2 poprzez wykorzystanie chłodzenia i energii odnawialnej;
- 2-10% redukuje emisję CO2 poprzez zamontowanie na dachu systemów fotowoltaicznych;
- 3-55% redukuje emisję CO2 poprzez zamontowanie dynamicznym słonecznych filtrów ETFE;
- 4-10% redukuje emisję CO2 poprzez uzyskanie efektywności energetycznej poprzez zamontowanie inteligentnych czujników.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
worldbuildingsdirectory.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także