
Puszcza Borecka to jeden z malowniczych regionów Mazur. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że stężenia najbardziej szkodliwego dla zdrowia pyłu zawieszonego są tutaj 2- lub 3-krotnie niższe niż w najbardziej zanieczyszczonych rejonach kraju.
Normy stężenia szkodliwych pyłów przekraczane są niemal w każdym rejonie Polski i głównie zimą. Przyczyną jest spalanie w przydomowych kotłach drewna, węgla, koksu oraz śmieci. Dlatego o tej porze roku często nad niektórymi miastami wiszą gęste smogi.
Z badań przeprowadzone przez WHO wynika, że zanieczyszczenie powietrza powoduje w blisko 90 krajach zgon 2 mln ludzi, z czego ponad milion dotyczy miast. Powstające przy spalaniu węgla tlenki siarki czy azotu oraz spaliny samochodowe odpowiedzialne są przede wszystkim za choroby układu oddechowego oraz krążenia, takie jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, astma, nowotwory i zawały serca.
Dlatego pozazdrościć można mieszkańcom miejscowości Diabla Góra, gdzie znajduje się stacja pomiarowa wykazująca najczystsze powietrze w Polsce: "To, że powietrze jest u nas najczystsze - mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Borki inż. Piotr Gawrycki - to się po prostu czuje. Ono wręcz pachnie. Wiemy to nie tylko my, mieszkańcy, ale przyznają to również turyści, którzy przyjeżdżają do nas z dużych miast na odpoczynek."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie korzyści dla środowiska niesie ze sobą oczyszczanie powietrza?
Troska o środowisko powinna być priorytetem nas wszystkich. Jednak udział poszczególnych grup w emitowaniu zanieczyszczeń jest mocno...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-