Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-06-25 | Ostatnia aktualizacja: 2007-06-25
Na terenach dawnej NRD kwitnie energetyka solarna

Na terenach dawnej NRD kwitnie energetyka solarna
Nawet tak niewielkie miejscowości, jak np. Freiberg, korzystają na boomie, jaki przeżywają odnawialne źródła energii w Niemczech. Miasto z liczbą mieszkańców niewiele przekraczającą 40 tys. potrafiło wykorzystać koniunkturę na rynku i całkowicie przebranżowić się z miasta górniczego w centrum zaawansowanych technologii, gdzie tłumnie ściągają producenci systemów solarnych. Dzięki temu podwoiła się wartość wpływów z podatku od prowadzenia działalności gospodarczej osiągając wartość 22 mln euro. Poza wzrostem dochodów miasto odnotowało znaczny spadek bezrobocia.
Jako główny składnik stymulujący rozwój przemysłu energetyki odnawialnej w Niemczech podaje się starania strony rządowej, które przyniosły m.in. dofinansowanie dla tej części rynku. We wschodnich rejonach kraju dodatkowym atutem jest stosunkowo tania, a przy tym wykwalifikowana siła robocza. Czynniki te sprawiły, że na terenie wschodnich Niemiec powstało największe na świecie skupisko firm zajmujących się energetyką solarną. Tylko w ciągu najbliższych 12 miesięcy ma tu powstać 15 zakładów produkujących instalacje solarne. Nowe inwestycje wpłyną na wzrost zatrudnienia w sektorze energetyki solarnej, branża w ciągu najbliższych 5 lat ma podwoić liczbę pracowników do 90 tys.
W efekcie już ponad połowa rocznych obrotów generowanych przez energetykę solarną w Niemczech wynoszących około 3 mld euro pochodzi z terenów wschodnich. To tutaj powstają innowacyjne projekty związane z alternatywnymi źródłami energii, takie jak np. powstająca na terenach byłego sowieckiego lotniska wojskowego kosztem 132 mln euro jedna z największych instalacji fotowoltaicznych na świecie.
Takie przedsięwzięcia przyciągają kolejnych inwestorów i wpływają na ciągle rosnący eksport produktów, zwłaszcza do Azji, przez obecnych już tutaj producentów. Działają tu m.in. takie firmy jak Deutsche Solar czy największa w branży solarnej w Europie grupa Conergy z Hamburga, która kosztem 250 mln euro przekształca nieczynną fabrykę mikroukładów znajdującą się w pobliżu granicy z Polską w pierwszy na świecie zakład produkujący elementy ogniw fotowoltaicznych na skalę masową.
Fakt, że gospodarstwa domowe inwestujące w instalacje solarne mogą liczyć na dofinansowanie ze strony władz kwotą około 500 euro rocznie przez okres 20 lat, ma także ogromne znaczenie dla coraz większej popularności alternatywnych źródeł energii w Niemczech. Rosnący popyt na czystą energię, w tym energię solarną, może doprowadzić jeszcze w tym roku do spadku ceny systemów solarnych o 5-6%.
Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie zaangażowanie władz Niemiec w poprawę stanu środowiska naturalnego. Pierwsze kroki w tym względzie poczyniono już prawie 30 lat temu, kiedy Niemcy wprowadziły w życie długofalowy plan przerobu surowców wtórnych. Obecna pozycja Niemiec jako lidera na światowym rynku energii odnawialnych jest zatem rezultatem prowadzenia przemyślanej polityki ekologicznej na poziomie ogólnokrajowym.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- news.monstersandcritics.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-
-