
Podczas tygodniowego sympozjum w Poczdamie eksperci zaalarmowali: na świecie w drastycznym tempie ubywa pól uprawnych. W samej UE powierzchnia pól do uprawy zmniejsza się dziennie o tysiąc km kw. Głównymi przyczynami są zabudowa, erozja, wydobycie surowców i zła eksploatacja gleby, a także katastrofy klimatyczne jak powodzie czy susze.
Jak stwierdził Luca Montanarella, który kieruje Europejskim Biurem Gleb nad włoskim Lago Maggiore, UE traci dziennie około tysiąca kilometrów kwadratowych pól uprawnych. Głównym powodem jest budowa nowych dróg, miast oraz przemysłu. Niestety gleba, która raz została wykorzystana do innych celów niż uprawy rolne, jest praktycznie stracona. Po tym, jak zostanie na niej położona inna nawierzchnia, obumierają miliardy mikroorganizmów, jak bakterie, grzyby i cały mikrokosmos żyjący w glebie. Rewitalizacja gleby trwa tysiące lat.
Eksperci postulują, aby ochrona gleby została wpisana jako jeden z głównych Celów Rozwoju Przyjaznego dla Środowiska (SCDGs). ONZ ma na nowo sformułować te cele podczas swojego jesiennego zgromadzenia i znaleźć możliwie szybko przełożenie na politykę. Zdaniem europejskiego eksperta Luci Montanarelli jakość gleb jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi ludzkość niedługo będzie stała.
Według Montanarelli, jeżeli Europa chce utrzymać własną produkcję żywności, musi bardziej niż dotychczas chronić najżyźniejsze gleby przed zniszczeniem. Jak podkreślił włoski specjalista, Unia Europejska "nie tylko nie posiada już wystarczającej liczby gleb, aby wyżywić ludność własnego kontynentu, lecz jest wręcz uzależniona od importów żywności i surowców do jej produkcji z zagranicy".
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- dw.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl