
Spółka z Lublina stara się o fundusze, które pozwolą na instalację sprzętu do otrzymywania energii elektrycznej z biogazu. Władze przedsiębiorstwa złożyły w czerwcu stosowny wniosek z prośbą o wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt będzie kosztował ponad 5,2 mln zł. Spółka liczy, że otrzyma dotację o wartości 85% kosztów całego projektu (ponad 4,5 mln zł).
Energia z biogazu pozyskiwana jest w oczyszczalni ścieków Hajdów już od 2000 r. Od tego czasu w obiekcie pracują dwa zespoły prądotwórcze o mocy elektrycznej 320 kW każdy. Ze względu na to, że maszyny są już mocno zużyte, są w stanie wytworzyć tylko 70% energii w porównaniu z wynikami osiąganymi na początku ich eksploatacji.
Dlatego MPWiK w Lublinie chce dokupić dwa nowe zespoły prądotwórcze. Dodatkowym argumentem przemawiającym za montażem nowych sprzętów do produkcji biogazu jest fakt, że w wyniku zakończonej niedawno modernizacji oczyszczalni istnieje możliwość otrzymywania większej ilości alternatywnej energii. Eksperci lubelskiej spółki szacują, że po zamontowaniu nowych maszyn udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii w obiekcie wzrośnie o ok. 40-50%. Jeśli spółka spotka się z pozytywnym odzewem w kwestii dotacji, to prace nad sporządzeniem dokumentacji projektowej ruszą już w III-im kwartale br. Zakończenie inwestycji planowane jest na II kw. 2014 r.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik.lublin.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Fast fashion: zagrożenie dla środowiska i ludzi – prawda o taniej modzie
Moda jeszcze nigdy nie była tak tania, szybka i dostępna. Popularne marki co kilka tygodni wprowadzają nowe kolekcje, a sklepy online umożliwiają...
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl