
W leszczyńskich wodociągach trwa nieustanna modernizacja. Ostatnio spółka zdecydowała się na zakup kolejnych sprzętów: nowych zbiorników na wodę pitną używanych w razie awarii oraz urządzenia służącego do pomiaru ilości fosforu w ściekach oczyszczonych.
Cztery zbiorniki o pojemności 1000 litrów każdy zastąpią sprzedaną cysternę, którą dostarczana była woda pitna w przypadku poważnych awarii sieci. Jeżeli woda zostanie odcięta na dłużej niż 8 godzin, na miejsce dowiezione zostaną takie zbiorniki. Posiadają one zawory spustowe, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli obsługiwać je samodzielnie.
Z kolei W stacji analizatorów na Oczyszczalni Ścieków w Henrykowie zostało wymienione urządzenie służące do pomiaru ilości fosforu w ściekach oczyszczonych. "Nowe urządzenie zastąpiło analizator działający od lat 90-tych ubiegłego wieku. Początkowo planowaliśmy wykonanie remontu dotychczas pracującego urządzenia, ale nie udało się skompletować części zamiennych. Zdecydowaliśmy się na zakup nowego. Pomimo różnicy wieku dzielącej obydwa analizatory metoda pomiaru jest podobna i doskonale się sprawdzała w naszym przypadku" - mówi Paweł Wrzesiński z działu Produkcyjnego.
Urządzenia mierzące on-line parametry zasadnicze mówiące o jakości ścieków oczyszczonych znajdują się w stacji analizatorów i poboru prób. Przez okrągłą dobę dokonuje się tam monitorowanie ścieków oczyszczonych, czyli takich które przeszły cały proces przetwarzania w oczyszczalni. Uzyskane w ten sposób dane traktowane są jako podstawowe informacje o przebiegu pracy oczyszczalni.
Te drobne inwestycje leszczyńskich wodociągów nie mogą się jednak równać pod względem skali z realizowanym nadal projektem budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w mieście. "W bieżącym roku czeka nas jeszcze przebudowa sieci wodociągowej i kanalizacji ogólnospławnej w ul. Włodarczaka w Lesznie. Wykorzystamy metodę bezwykopową. Planujemy też budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Złotej i Zaborowskiej, a w rej. ul. Spółdzielczej sieci wodociagowej." mówi kierownik działu Rozwoju i Inwestycji Lidia Michalczak. Ponadto w tym roku rozpocznie się jeszcze budowa stacji podnoszenia ciśnienia w okolicy Ronda Gronowo (ul. Chocimska). W ciągu ostatnich 9 miesięcy na terenie aglomeracji leszczyńskiej przybyło 1,26 km sieci wodociągowej oraz 2,12 km kanalizacji sanitarnej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik-leszno.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-