
Ministerstwo Rolnictwa zdecydowało się zmienić podejście do programu wsparcia dla biogazowni. Minister rolnictwa nie przekaże już pieniędzy na wsparcie budowy biogazowni.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło zmienić program wsparcia dla biogazowni. Poprzednie szefostwo resortu chciało wspierać budowę nowych zakładów w ramach programu „Różnicowanie w działalności nierolniczej" (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013). W ramach tego projektu wsparcia można było uzyskać nawet pół miliona dotacji na budowę. Chętnych było jednak znacznie więcej niż się spodziewało ministerstwo. Stanisław Kalemba, obecny minister rolnictwa, uznał, że wsparcie dla budowy biogazowni leży w gestii Ministerstwa Gospodarki. Sam natomiast chce by resort rolnictwa zajął się kształceniem kadr dla tego typu zakładów. - Pracujemy nad programem dotyczącym przygotowania uczniów do pracy przy instalacjach biogazowych. Chcemy wprowadzić go przede wszystkim w tych szkołach rolniczych, gdzie są gospodarstwa pozwalające na zainwestowanie w biogazownie. Ci absolwenci pójdą do pracy, wrócą do swoich wiosek i już będą mieli gruntowną wiedzę – tłumaczył Agencji Informacyjnej Newseria minister Stanisław Kalemba.
Nowy pomysł ministerstwa zakłada, że w każdym województwie powstanie placówka kształcąca kadry dla zakładów OZE. Przynajmniej w jednej szkole rolniczej w każdym województwie (projekt zakłada jednak powstanie 20 takich placówek) ma powstać odpowiednie zaplecze dydaktycznego w postaci mikro- lub małych instalacji OZE, wykorzystujących energię z takich źródeł jak biomasa, wiatr, Słońce, woda czy pompy ciepła. Mają one służyć przygotowaniu młodych ludzi do pracy w przedsiębiorstwach z branży OZE. Wspomniane placówki będą wypuszczać na rynek pracy ludzi z wykształceniem „technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej". Pomysł poparły już Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według rządowych szacunków rynek będzie potrzebował coraz więcej specjalistów od odnawialnych źródeł energii. Do 2035 r. w sektorze OZE może powstać ok. 200 tys. miejsc pracy.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl/ minrol.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-