
25 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Jest to święto, ustanowione w 1995 roku przez Ligę niedosłyszących, ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak powszechnym problemem w życiu ludzi jest hałas oraz jak wpływa on na nasze zdrowie oraz środowisko naturalne.
Hałas, w swojej najbardziej szkodliwej formie, nie bez przyczyny określany jest w kategoriach zanieczyszczenia środowiska. Czynnikami, które powodują wzrost zjawiska w naszych miastach, jest postępująca urbanizacja, rekordowe wzrosty w branży budowlanej i deweloperskiej, rozwój gospodarczy oraz transport samochodowy.
Lekarze podkreślają, że najmocniej na naszym zdrowiu odbija się hałas długotrwały, na który często trudniej zwrócić uwagę. Wiele głośnych dźwięków wtopiło się w tło naszego codziennego życia do tego stopnia, iż zwracamy uwagę raczej na ich brak, niż na ich obecność. Tymczasem przebywanie w takich warunkach przez dłuższy czas może osłabiać koncentrację, powodować stres i agresję, wywoływać problemy ze snem, a także zaburzenia układu krążenia.
Co nieoczywiste na hałas narażeni jesteśmy w budynkach. W biurach, zwłaszcza w układach typu open space, szczególnie uciążliwe bywają dźwięki generowane przez kilka osobnych źródeł. Długotrwały stres sprawia, iż hormon utrzymuje się w organizmie na wysokim poziomie, co może prowadzić do obniżenia ogólnej odporności, nadciśnienia i innych chorób serca.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- propertydesign.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Personalny Asystent Bezpieczeństwa i Lokalizacji Osób - P.A.B.L.O.
Bezpieczeństwo w przemyśle Lokalizacja i bezpieczeństwo osób są nieodzownym elementem każdego większego zakładu, gdzie istnieje ryzyko wypadku...
-
Kompleksowa relokacja maszyn - jak wygląda ten proces?
Relokacja maszyn i linii produkcyjnych to złożony proces. Niezależnie od tego, czy chodzi o przeniesienie pojedynczego urządzenia, czy całej...
-
-
-
-
-