Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-02-18 | Ostatnia aktualizacja: 2010-02-18
Materiał wychwytujący cez z odpadów radioaktywnych

Materiał wychwytujący cez z odpadów radioaktywnych
Nowy materiał wykonany jest z warstw galu, siarki oraz związku antymonu. Naukowcy z Weinberg College of Arts and Sciences (Northwest University) - Mercouri G. Kanatzidis, Charles E. oraz prof. Emma H. Morrison z sukcesem zastosowali go do oczyszczenia solanki z atomów cezu, której skład odpowiada ściekom powstającym w elektrowniach atomowych.
Cząstka materiału filtracyjnego zbudowana jest w ten sposób, że po wniknięciu w jego wnętrze jonu cezu, następuje skurcz takiej cząstki powodując unieruchomienie radioaktywnego jonu. Początkowo porowata cząstka, z wieloma molekularnymi „okienkami” wypełniona jest kationami organicznymi, które na zasadzie wymiany jonowej zastępowane są stopniowo jonami cezu. Oddziaływania pomiędzy jonami cezu a atomami siarki zawartymi w materiale powodują zamknięcie struktury cząstki wypełnionej jonami cezu. Dzięki temu materiał w 100% wychwytuje jony cezu, pozostając obojętnym dla jonów sodu.
Oczyszczanie ścieków nuklearnych z cezu przypomina szukanie igły w stogu siana – twierdzi Kanatzidis. Ścieki takie mają bardzo duże stężenie sodu, tysiąckrotnie przekraczające stężenie cezu. Jak dotąd nie było efektywnej metody oczyszczania tego typu ścieków z cezu. Naukowcy chcą dopracować swoją metodę tak, aby radioaktywne cząstki były zatężane i w kolejnym kroku odpowiednio zagospodarowywane, a resztę ścieków stanowiła pozbawiona radioaktywności woda.
Artykuł nt. nowego materiału filtracyjnego znaleźć można w internetowym wydaniu czasopisma „Nature Chemistry”.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie przydomowych oczyszczalni. Dr inż. Krzysztof Chmielowski.
dr inż. Krzysztof Chmielowski Technologie przydomowych oczyszczalni ścieków są jednym z przedmiotów prac badawczo-rozwojowych na Wydziale...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-