Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-01-04 | Ostatnia aktualizacja: 2010-01-04
Maleńkie ogniwa fotowoltaiczne mogą zrewolucjonizować energetykę słoneczną

Maleńkie ogniwa fotowoltaiczne mogą zrewolucjonizować energetykę słoneczną
W nowych „cząsteczkach solarnych” uformowanych z krystalicznego krzemu z wykorzystaniem technik systemów mikroelektronicznych i mikroelektromechanicznych MEMS, tkwi olbrzymi potencjał. Tym bardziej, że badacze przewidują że wkrótce będą tańsze i znacznie bardziej wydajne niż konwencjonalne moduły.
Wymiary mikroogniw (14-20 mikrometrów grubości, 0.25-1mm przekątnej) stanowią ich przewagę także jeśli chodzi o zastosowania na szerszą skalę. Ponieważ panele słoneczne złożone z takich mikroogniw mogłyby mieć drukowane obwody, co pozwoliłoby na zaimplementowanie w nich elementów sterujących, przetwornic, a nawet przechowywania energii na poziomie układów scalonych.
Ponadto w porównaniu do dzisiejszych rozwiązań, nowe ogniwa będą znacznie tańsze w wytwarzaniu i montażu, głównie ze względu na mniejszą ilość materiału potrzebnego do budowy wydajnego i precyzyjne sterowanego elementu. Przy zachowaniu niemal identycznej wydajności na poziomie 13-20%, mikroogniwa są 10-krotnie cieńsze niż konwencjonalne.
Mikroogniwa wykazują szereg innych zalet w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych, od łatwości produkcji, przez podwyższenie niezawodności paneli, elastyczność doboru ich wielkości i zwiększenie tolerancji zacienienia, po możliwość wyprowadzenia wysokiego napięcia bezpośrednio z modułu i zmniejszenie ilości niezbędnego okablowania. Łącznie badacze z Sandia National Laboratories wyliczają przewagi swojego wynalazku w ponad 20 punktach.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Sandia National Laboratories

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zdjęcie: Pixabay.com Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Możliwości wykorzystania jej we własnym domu jest...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
-