Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-02-07 | Ostatnia aktualizacja: 2007-02-07
Lublin kolebką komercyjnej fotowoltaiki?

Lublin kolebką komercyjnej fotowoltaiki?
Zakład zamierza postawić i uruchomić w przyszłym roku lubelska firma SolarEnTech. Aktualnie trwają ustalenia pomiędzy władzami Lublina a prezesem firmy Przemysławem Wójcikiem. Dokładna lokalizacja zakładu nie jest jeszcze znana. Roczna zdolność produkcyjna fabryki może wynieść około 30MW (w przeliczeniu na moc wyprodukowanych modułów).
Koszt całej inwestycji jest szacowany na 50 milionów euro. Zapowiadane jest wsparcie finansowe ze strony partnerów z zagranicy. Firma rozmawia z inwestorami z Niemiec, którzy byliby zainteresowaniu udziałem w pionierskim na rynku Polskim przedsięwzięciu. Niemcy, obok Japonii i Stanów Zjednoczonych, są największymi na świecie producentami baterii słonecznych.
Jak podaje dziennik Puls Biznesu, nieoficjalnie wiadomo, że SolarEnTech myśli o współpracy z Polską Grupą Energetyczną (PGE), Bankiem Ochrony Środowiska i Ekofunduszem. Wśród partnerów branżowych mówi się o firmie World-Solar, która poprzez spółkę zależną Deutshe Solar mogłaby uczestniczyć w projekcie.
Wśród pracowników fabryki zatrudnienie będą mogli znaleźć m.in. absolwenci Politechniki Lubelskiej, która uruchamia właśnie nowy kierunek studiów - fizykę techniczną o specjalności: konwersja energii.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Dziennik Wschodni, Puls Biznesu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zdjęcie: Pixabay.com Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Możliwości wykorzystania jej we własnym domu jest...
-
-
-