
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi wzbogaci się o wartą 6,2 mln zł nową instalację do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biogazu uzyskiwanego z osadów pościekowych. Dzięki inwestycji możliwe będzie zaspokajanie nawet 70% bieżącego zapotrzebowania GOŚ.
Obecnie funkcjonująca instalacja zużyła się na skutek zmiany w składzie ścieków docierających do GOŚ. Pojawiły się w nich nowe związki krzemu, tzw. siloksany. Prace przy montażu nowych urządzeń potrwają rok i nie będą w żaden sposób uciążliwe dla mieszkańców Łodzi.
Podstawowym składnikiem biogazu powstającego w oczyszczalni jest metan (ok. 60%), reszta to dwutlenek węgla (ok. 30%) i śladowe ilości innych gazów. Metan i dwutlenek węgla mogą służyć jako paliwo do zasilania różnego rodzaju urządzeń.
"Co roku GOŚ zużywa ok. 26 GWh energii - wyjaśnia prezes zarządu łódzkiej GOŚ Joanna Błaszczyk-Skalska. 19 GWh uzyskane z produktu ubocznego procesu oczyszczania ścieków, jakim jest biogaz, pozwoli nam na pokrycie nawet 70 proc. naszego zapotrzebowania - i to z tzw. energii zielonej. Ważne jest też, że wykorzystamy 100 proc. powstającego biogazu, a obecnie udaje nam się zagospodarować tylko 80 proc. Ta inwestycja wpisuje się zatem w naszą misję, którą jest zrównoważony rozwój łódzkiej aglomeracji."
W Polsce funkcjonuje ponad 280 biogazowni wykorzystujących różnego rodzaju biogaz, w tym produkujących energię ze ścieków - 99. Średnia moc pojedynczej biogazowni to 0,76 MW. Po modernizacji biogazownia w łódzkiej GOŚ będzie miała moc 3,3 MW, co stanowi 1,5% udziału w energii zainstalowanej ogółem.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-
-