
14 listopada w Krakowie zebrani na Rynku Głównym krakowianie ustawili się w wielki napis "SOS". W ten sposób postanowili zaapelować do władz miasta o bardziej skuteczną walkę z zanieczyszczeniem powietrza w mieście.
Manifestacja odbyła się w Ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza. Uczestnicy przebrani byli za kościotrupy w maskach antysmogowych (niektórzy mieli maski przeciwgazowe). Trzymali w rękach napisy: „Raz, dwa trzy, w smogu znikasz ty", „Już nie ma czym oddychać". Tego dnia w masce występował także mim, który zwykle wciela się w postać pisarza na ulicy Grodzkiej.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polski Alarm Smogowy, a także krakowskie ruchy miejskie: Kraków Przeciw Igrzyskom, Kraków Miastem Rowerów, Pracownia Obywatelska, Modraszek Kolektyw, Ambasada Krakowian, Obywatel Mama, Kraków Miastem Start-upów.
Krakowski Alarm Smogowy przekazał władzom województwa swoje postulaty, do których należy m.in. przyjęcie uchwały o zakazie palenia węglem i drewnem w kominkach na terenie Krakowa. W czwartek taki projekt przygotował Zarząd Województwa Małopolskiego. Aktywiści domagają się także określenia norm emisyjnych dla kotłów i pieców na terenie Małopolski oraz wprowadzenia norm jakości węgla. Takie regulacje doprowadziłyby do zakazu sprzedaży trujących pieców na węgiel i drewno.
Ponadto KAS chce, aby alarm smogowy ogłaszany był przy poziomie 100 mikrogramów pyłów na m3, a nie 300, jak jest obecnie. Innym postulatem jest drastyczne ograniczenie ruchu samochodowego w centrum Krakowa, wprowadzanie opłat za wjazd do centrum i podwyższenie stawek za parkowanie w tej części miasta. Aktywiści zaapelowali także do władz miasta o częstsze kontrole spalania śmieci.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- dziennikpolski24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
LOKALNE PARTNERSTWA NISKOEMISYJNE
Niska świadomość niskiej emisji Trzeba o tym mówić głośno – w Polsce mamy do czynienia z patologią emisyjną. W domowych kotłach spalane jest...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-