Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-09
Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do emisji CO2
Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do emisji CO2
Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do emisji CO2
Więcej bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 na kolejny rok zostanie przeznaczonych dla przedsiębiorstw zmieniających się i modernizujących. Liczba uprawnień, które przedsiębiorstwa dostają za darmo, musi odpowiadać ich rzeczywistym emisjom i nadążać za zmianami.

Dobiegają końca konsultacje społeczne projektu zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień (KPRU) do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS – European Union Emission Trading Scheme). Dotychczas obowiązujący i realizowany przydział na lata 2008-2011 pozostaje niezmieniony. Korekcie podlegają przydziały uprawnień do emisji na 2012 r. i tylko w stosunku do tych podmiotów, które nie wykazały, że ich niska emisja była wynikiem podjętych działań modernizacyjnych.

Konieczność zmian w wielkości uprawnień na 2012 r. wynika z analizy danych o wielkości emisji dwutlenku węgla w ostatnich latach.

W latach 2009-2010 w wyniku globalnego kryzysu finansowego, a co za tym idzie ograniczenia produkcji w zakładach przemysłowych objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji, zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla. Niektórzy uczestnicy systemu handlu uprawnieniami do emisji posiadali znaczny nadmiar wcześniej przydzielonych uprawnień. Aby zachęcić do ekologicznych zmian w przemyśle, został opracowany projekt zmian, w którym przyjęto, że podstawową zasadą rozdziału uprawnień do emisji na 2012 r. jest zmniejszenie przydziału uprawnień dla podmiotów, w przypadku których ograniczenie emisji nie było wynikiem podjętych działań modernizacyjnych. Wielkość przydziału uprawnień do emisji była określana na podstawie indywidualnych analiz dla każdego przedsiębiorstwa - analizy emisji z każdej instalacji - a nie ogólnie z sektora. Punktem odniesienia dla zmian jest wielkość rzeczywistej emisji w 2010 r.

Jednocześnie uprawnienia do emisji dla tych przedsiębiorstw, które w latach 2007-2010 dokonały modernizacji nie ulega zmianie.

Uprawnienia do emisji, które zostały ograniczone, zasilą krajową rezerwę i będą mogły korzystać z niej te podmioty, które zgłaszają realne zapotrzebowanie – np. w związku z otwarciem nowej instalacji objętej systemem handlu bądź dokonaniem zmian w instalacji.

Przygotowany dokument trafi pod obrady Rady Ministrów. Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to początek 2012 r.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także