
Guenther Oettinger, unijny komisarz ds. energii, uczestnicząc w dorocznej konferencji Gas Infrastructure Europe (GIE), organizacji zrzeszającej europejskich operatorów infrastruktury przesyłowej gazu ocenił, że gaz ziemny pozostanie kluczowym elementem w bilansie energetycznym UE. Wg niego niezbędne inwestycje w infrastrukturę gazową szacowane są na co najmniej 70 mld euro.
Za gazem ziemnym, jako kluczowym paliwem przemawia jego niska emisyjność, bezpieczeństwo i elastyczność dostaw oraz konkurencyjność wobec innych paliw.
Celem politycznym, wyznaczonym przez szefów państw, jest stworzenie największego zintegrowanego rynku gazu ziemnego na świecie - podkreślił komisarz ds. energii.
Rynek ten będzie działał, jeśli odpowiednio duże środki zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury przesyłowej, magazynowej oraz terminali gazu skroplonego LNG. Szacuje się, że UE musi zainwestować co najmniej 70 mld euro w infrastrukturę gazową, a być może nawet więcej.
Prezydent GIE Jean-Claude Depail ocenił, że przyszłość dla rynku gazowego w Europie wyznaczają takie podstawowe zadania, jak dokończenie tworzenia zintegrowanego, wewnętrznego rynku gazu oraz przyjęcie pakietu rozwiązań regulacyjnych i mapy drogowej dla branży do 2050 r.
Jan Chadam, prezes krajowego operatora systemu przesyłkowego Gaz-System SA przypomniał, że Polska jest krajem, w którym gaz ziemny odgrywa szczególną rolę, a jego zużycie w najbliższych latach będzie znacząco rosło. Spółka skupia się na rozwoju infrastruktury dla bezpiecznego i konkurencyjnego rynku gazowego w Polsce, który będzie zintegrowany z całą Europą.
Wśród najważniejszych inwestycji realizowanych w Polsce w sektorze gazowym znajdują się budowa terminala LNG w Świnoujściu, który rozpocznie działalność w 2014 r., budowa połączeń transgranicznych z sąsiednimi państwami oraz rozbudowa krajowego systemu przesyłowego o ponad 1 tys. km gazociągów.
W związku z planami eksploatacji w Polsce gazu niekonwencjonalnego z łupków, spółka rozważa też rozwój systemu sieci przesyłowej, aby umożliwić producentom przekazywanie tego paliwa na rynek krajowy i rynki zagraniczne.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
Polska gazomobilna / Raport PSPA: „Rynek Paliw Alternatywnych - CNG i LNG”
Paliwa niskoemisyjne w postaci sprężonego i skroplonego gazu ziemnego CNG i LNG odegrają w najbliższych latach istotną rolę w rozwoju sektora...
-
-
-