Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-01-02 | Ostatnia aktualizacja: 2006-01-02
Komercyjny projekt elektrowni morskiej zatwierdzony

Komercyjny projekt elektrowni morskiej zatwierdzony
Firma Marine Current Turbine otrzymała zgodę od irlandzkiego oddziału EHS (Environment & Heritage Sernice). Turbiny o mocy 1000kW są kolejnym etapem w rozwoju technologii. Urządzenie jest podobne do elektrowni wiatrowej z turbiną zatopioną w wodzie i masztem znajdującym się powyżej powierzchni morza. W odróżnieniu od elektrowni wiatrowej do jednego masztu – stanowiącego rodzaj boi morskiej – symetrycznie przytwierdzone są dwie turbiny.
Wirniki o średnicy 15-20 metrów znajdują się po obu stronach cylindrycznego stalowego masztu o średnicy 3 metrów, który umieszczony jest w otworze wydrążonym w dnie morskim. Podobnie jak w hydroelektrowni czy elektrowni wiatrowej, generator jest sprzężony z wałem turbiny poprzez przekładnię mechaniczną. Zgodnie założeniami projektowymi MTC żywotność turbin ma przekraczać 20 lat, a stalowy maszt będzie projektowany na wiele dekad. Do zabezpieczenia głównych elementów konstrukcji (w tym również stalowego masztu) zastosowana zostanie ochrona katodowa. Wirniki zostaną wykonane ze wzmocnionych materiałów kompozytowych (szkła oraz włókna węglowego), mało wrażliwych na kontakt z wodą morską.
Turbin wodno-pływowe działają w oparciu o takie same prawa, jak turbiny wiatrowe. Zasadniczą różnicę stanowi medium napędowe, którym w tym przypadku jest woda morska, posiadająca znacznie większą gęstość niż powietrze. Turbiny tego typu instaluje się pojedynczo w miejscach o dużej prędkości nurtu, lub grupowo na obszarach przez które przepływają prądy oceaniczne o odpowiedniej prędkości. W drugim przypadku zasadniczym czynnikiem decydującym o instalacji urządzeń jest duży przepływ masowy, pozwalający uzyskać znaczną wydajność turbin. W porównaniu do technologii wiatrowej, zaletą tego typu rozwiązań jest stosunkowo wysoka przewidywalność pływów morskich wytwarzających prądy podwodne.
Jest to najnowszy z serii prototypowych projektów powstałych w MTC. Pomysłodawca urządzenia prof. Peter Fraenkel podkreśla, że „nieoceniony wkład w powstanie generatorów nowego typu, wniosły prace nad poprzednim, 300 kilowatowym generatorem, który pracował na północnym wybrzeżu Devon”. Pokazaliśmy, iż możliwe jest wytwarzanie energii, nawet w niesprzyjających warunkach morskich. Udowodniliśmy również, że ten sposób pozyskiwania energii nie przynosi szkody środowisku naturalnemu i ma bardzo niewielki wpływ na życie organizmów morskich wokół elektrowni. Z analiz MTC wynika, że zagrożenie dla życia morskiego jest minimalne, gdyż wirniki obracają się powoli, z szybkością 10-20 obr/min (w przybliżeniu 10 razy wolniej niż śruby statków morskich). Szczegółowy wpływ urządzeń na środowisko naturalne będzie oceniany przez cały okres realizacji projektu.
Projekt generatora morskiego otrzymał 4.27 miliona funtów dofinansowania od DTI (departamentu handlu i przemysłu w Wielkiej Brytanii). W przeciągu roku od momentu instalacji na morzu, elektrownia zostanie podłączona do brytyjskiej sieci energetycznej. Generator będzie wytwarzał równowartość energii wystarczającej na pokrycie potrzeb ok. 600 domostw.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- www.renewableenergyaccess.com

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
Jak stać się prosumentem i obniżyć wydatki na prąd?
Coraz więcej osób szuka sposobów na pozbycie się wysokich rachunków za prąd. Czy można płacić mniej za energię elektryczną? Jak to osiągnąć i kto...
-
-
-
-