Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-11-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-20
Koalicja Obywatelska na Rzecz Odpowiedzialnej Energii

W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w dniach 20 – 21 listopada, Koalicja Obywatelska na rzecz Odpowiedzialnej Energii zorganizowała multimedialną wystawę edukacyjno-informacyjną pt. „Jak gaz z łupków zmieni Europę?".  Patronat nad wystawą objęli wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Alejo Vidal-Quadras i Jacek Protasiewicz oraz Herbert Reul były przewodniczący Komisji PE ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energetyki. Zwiedzający mają szansę zobaczyć m.in. w jaki sposób wydobywa się gaz niekonwencjonalny, w jaki sposób zabezpiecza się środowisko naturalne przed negatywnymi skutkami działalności przemysłowej oraz poznać ekonomiczne korzyści dla Polski i Europy związane z wydobyciem gazu z łupków. Podstawowym celem ekspozycji jest umożliwienie posłom Parlamentu Europejskiego zapoznania się z zebraną w jednym miejscu, rzetelną informacją na temat.

Wybór daty na organizację wystawy wiąże się z planowaną debatą na forum Parlamentu nad dwoma raportami poświęconymi problematyce wydobyciu gazu niekonwencjonalnego przygotowanym przez Bogusława Sonika i Nikki Tzaveli. Koalicja Obywatelska na rzecz Odpowiedzialnej Energii chce zaprezentować wszystkie istotne okoliczności związane z gazem niekonwencjonalnym w kluczowym momencie, gdy posłowie będą decydować o kierunkach regulacji. Kraje UE zużywają ok. 460 mld m3 gazu ziemnego rocznie (15,6% całego zużycia światowego  - dane za rok 2009). Najwięcej gazu w Europie konsumują Wielka Brytania (86,5 mld m3), Niemcy (78 mld m3) i Włochy (71,6 mld m3). Polska ze zużyciem wynoszącym 14,5 mld m3 zajmuje 7 pozycję.

Ciągle rośnie zależność UE od dostaw paliw spoza Wspólnoty. W 1999 r. kraje Unii Europejskiej importowały 45,1% wszystkich surowców energetycznych. W roku 2009 wskaźnik ten wzrósł  już prawie do 54%. W przypadku importu gazu współczynnik ten jest jeszcze wyższy i sięga aż 62,8%. Import samego gazu kosztuje budżety państw członkowskich ok. 100 mld euro rocznie. Środki te „pracują" na rzecz gospodarek krajów dostarczających gaz dla Wspólnoty (dane za rok 2011). Są to: Rosja (116,94 mld m3), Norwegia (94,93 mld m3), Holandia (49,8 mld m3), Algieria (45,6 mld m3), Katar (42,77 mld m3).

Dlatego, zdaniem Koalicji Obywatelskiej na rzecz Odpowiedzialnej Energii tak dużą szansą są złoża gazu niekonwencjonalnego znajdujące się na terenie krajów członkowskich UE. Członkowie Koalicji wierzą, że gaz z łupków umożliwi Europie redukcję wysokich kosztów ambitnej polityki klimatycznej. Zapewni także stabilizację i bezpieczeństwo energetyczne w dobie rozwoju technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Organizatorzy wystawy wykorzystując multimedialne możliwości pokazali wszystkie etapy prac poszukiwawczych i wydobywczych, ze szczególnym uwzględnieniem procesu  monitorowania oraz zabezpieczania prowadzonych działań.

Europy, zwłaszcza w z czasie kryzysu gospodarczego, nie stać na rezygnację z wielkiej szansy, jaką stwarza wydobycie gazu z łupków. Rozpoczęcie i wzrost wydobycia tego surowca to nie tylko kwestia doraźnych interesów ekonomicznych, ale też kwestia naszej odpowiedzialności za środowisko naturalne, które pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom. Również w tej kwestii nie możemy sobie pozwolić na nieuzasadnioną rezygnację z możliwości pozyskiwania stabilnej i niezależnej od warunków atmosferycznych energii emitującej dwa razy mniej CO2 niż węgiel – powiedział Jacek Protasiewicz, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, współorganizator wystawy.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Koalicja Obywatelska na Rzecz Odpowiedzialnej Energii
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także