
Za Krakowem i innymi polskimi miastami poszło także Zakopane i uruchomiło własny - Podhalański Alarm Smogowy. Jak wyliczono, w sezonie grzewczym normy stężenia pyłów zawieszonych przekraczane są tam pięciokrotnie. Jest już pierwszy efekt pracy zakopiańskich aktywistów - spot "Walka o oddech", w którym udział wziął himalaista Andrzej Bargiel.
Ostatnie badania przeprowadzono w stolicy Podhala w Grudniu 2014 roku. Okazało się, że w niektórych punktach w mieście stężenie pyłu zawieszonego PM10 dochodzi do 273 μm/m3, podczas gdy norma średniodobowa wynosi 50 μm/m3.
"Największe stężenie pyłów jest w najniższych obszarach Zakopanego, m.in. na ulicy Tatary – mówi Łukasz Adamkiewicz z Health and Environment Alliance (HEAL). Pył zalega na dole. Czym wyżej, to stężenie jest mniejsze. W górach pyłu prawie nie ma, ale niestety jest go dużo w obszarach zamieszkanych."
W walkę z zakopiańskim smogiem angażuje się niedawno powstały Podhalański Alarm Smogowy. PAS przygotował petycję do władz Zakopanego o dofinansowanie przechodzenia na ekologiczne środki ogrzewania. Ostatnio zrealizował także spot, w którym udział wziął himalaista Andrzej Bargiel.
"Potrzebujemy solidnej analizy na tematy przyczyn zanieczyszczeń powietrza - mówi Piotr Manowiecki z PAS. Brak takiej wiedzy powoduje, że nie można skutecznie z tym walczyć. Trudno zakładać, że uda się wprowadzić pełny zakaz palenia węglem i drewnem, ale marzy mi się, żeby jak największa część Zakopanego była podłączona do ogrzewania gazowego oraz korzystała z geotermii. Chciałbym, żeby przede wszystkim był przestrzegany zakaz palenia śmieciami. Bo to jest poważny problem. Zwłaszcza w dużych pensjonatach, gdzie śmieci są bezkarnie spalane. Takie sprasowane kostki plastikowe emitują zanieczyszczenie, które jest bardzo rakotwórcze."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
LOKALNE PARTNERSTWA NISKOEMISYJNE
Niska świadomość niskiej emisji Trzeba o tym mówić głośno – w Polsce mamy do czynienia z patologią emisyjną. W domowych kotłach spalane jest...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-