
Komisja Europejska przyjęła nowy wniosek rozliczania emisji gazów cieplarnianych obejmujący rolnictwo i leśnictwo. Te dwa duże sektory dotychczas jeszcze nie zostały objete ogólnounijnymi przepisami w zakresie rozliczania emisji i pochłaniania gazów.
Lasy i grunty rolne pokrywają ponad trzy czwarte powierzchni UE i naturalnie zatrzymują duże ilości dwutlenku węgla, zapobiegając jego emisji do atmosfery. Z tego też względu odgrywają one ważną rolę w ramach polityki przeciwdziałania zmianie klimatu. Zwiększenie ilości "uwięzionego" dwutlenku węgla o zaledwie 0,1 punktu procentowego, poprzez lepsze zarządzanie lasami lub użytkami zielonymi, pozwoliłoby co roku wyeliminować z atmosfery emisje pochodzące z 100 milionów samochodów.
Do tej pory jednak starania rolników i właścicieli lasów oraz ich dobra praktyka, mająca na celu zabezpieczenie dwutlenku węgla zmagazynowanego w lasach i glebach, albo nie była doceniana wcale, albo spotykała się tylko z częściowym uznaniem. Przyczyną takiego stanu rzeczy były wyzwania związane ze zgromadzeniem wiarygodnych danych na temat dwutlenku węgla dotyczących lasów i gleb oraz brak wspólnych przepisów regulujących sposób rozliczania emisji gazów cieplarnianych i ich pochłaniania. Obecnie po przyjęciu w grudniu 2011 r. w kontekście ramowej konwencji ONZ o zmianie klimatu decyzji w sprawie zmienionych zasad rozliczania emisji z gleb i lasów, UE jest zdecydowana zlikwidować lukę w wspólnych zasadach rozliczenia emisji w ramach swojej polityki przeciwdziałania zmianie klimatu. Krok ten stworzy nowe możliwości, na przykład, nagradzania rolników za ich wkład w walkę ze zmianą klimatu.
W Durbanie wszystkie państwa uzgodniły zmienione zasady rozliczania emisji w odniesieniu do tych sektorów. Podjęte przez UE zobowiązania, przyczynią się także do ochrony różnorodności biologicznej i zasobów wodnych, wspierać będą rozwój obszarów wiejskich oraz uczynią rolnictwo sektorem bardziej przyjaznym dla klimatu – stwierdziła komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu, Connie Hedegaard.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ec.europa.eu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
5 narzędzi pszczelarza, które ułatwią pracę w pasiece
Jednym z najważniejszych etapów zakładania pasieki jest zakup uli i niezbędnego sprzętu pszczelarskiego. Każdy pszczelarz powinien dysponować...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-