Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-10-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-10-07
KE prowadzi konsultacje publiczne na temat gospodarki o obiegu zamkniętym
O obiegu zamkniętym w gospodarce rozmawiano na Forum Ekonomicznym w Krynicy
O obiegu zamkniętym w gospodarce rozmawiano na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Pod koniec roku Komisja Europejska ma przygotować propozycję regulacji dotyczących kwestii gospodarki o obiegu zamkniętym. Gospodarka o zamkniętym obiegu ma na celu zachowanie przez optymalny okres wartości materiałów i energii, minimalizując marnotrawstwo i zużycie zasobów. Obecnie prowadzone są publiczne konsultacje na ten temat. Dyskusja poświęcona tej idei odbyła się także na ostatnim Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Według polskich przedsiębiorców warunkiem realizacji tej idei jest usprawnienie systemu selektywnej zbiorki odpadów, bez której nie da się pozyskać od konsumentów np. jednorodnego strumienia zużytych opakowań. Obawiają się także, że nowe standardy narzucane na przedsiębiorców opakowań mogą spowodować spadek konkurencyjności przedsiębiorstw z "nowej Unii".

Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID Warszawa, przekonuje jednak, że idea gospodarki w obiegu zamkniętym jest słuszna: "System ten pozwala na ograniczenie wykorzystania surowców naturalnych i zmniejszenie emisji CO2. W ogólnoświatowej gospodarce wzrasta produkcja produktów w oparciu o tworzywa sztuczne. Istotne jest więc to, aby produkować tworzywa np. opakowania na bazie materiałów biodegradowalnych. Istotnym elementem w tej strategii jest też edukacja konsumentów i przedsiębiorców. Dla biznesu, producentów opakowań powinny być stosowane zachęty ekonomiczne, które będą skłaniały je do inwestowania w technologie wykorzystujące materiały przyjazne środowisku."

Z kolei zdaniem Hanny Żakowskiej (wicedyrektor COBRO, Instytut Badawczy Opakowań) Polska musi najpierw skupić się na usprawnieniu gospodarki odpadami: "Przedsiębiorcy nie mają wpływu na to, jak są zbierane odpady i co trafia do recyklingu. Zadania te realizują gminy. Niestety w większości nie są efektywne i nie są w stanie wyegzekwować od mieszkańców właściwych postaw w zakresie segregacji odpadów. Dlatego widzę duże pole do edukacji konsumentów m.in. informować na opakowaniach produktów z czego opakowanie jest wykonane i czy jest przyjazne środowisku. Z kolei przemysł powinien postawić na działania innowacyjne już na poziomie projektowania produktu np. opakowań, aby te były w jak największym stopniu nadające się do recyklingu lub wielokrotnego użycia, przykład opakowania szklane."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
wp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także